Okunma Sayısı: 82
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

UNESCO Dünya Mirası ve Kuzey Işıkları’nın Buluştuğu Şehir "Alta"


UNESCO Dünya Mirası ve Kuzey Işıkları’nın Buluştuğu Şehir "Alta"

Önceki yazılarımızda ülkemizde son dönemde popüler olan "Kuzey" ve "İskandinavya" merakından bahsetmiştik. Bu kez, kuzey merakını biraz da tarih öncesi dönemle birleştirmek istedik.


Son dönemde birçok insan bireysel ya da özel turlarla bu ülkeleri ziyaret etmeye başlarken, bu seyahatte en çok görülmek istenen yerlerin başında "Kuzey Işıkları" geliyor.  


KUZEY IŞIKLARI’NIN ŞEHRİ "ALTA"


Kuzey Işıkları dünya üzerinde görebileceğiniz en güzel ve en izlenilesi doğa olaylarından biri. Fotoğrafçılar ve seyahat meraklıları için büyüleyici bir görsel şölen sunan Kuzey Işıkları, kuzey kutup dairesine yakın birkaç farklı bölgede görülebilmektedir. Ancak bu sefer sizleri çok da bilinmeyen bir şehir ile tanıştırmak istiyoruz; Alta, namıdiğer Kuzey Işıkları Şehri… Fakat burayı özel kılan özellik sadece bu değil.


Çok fazla bilinmese de sosyal medya ve internet sayfalarında gördüğümüz Kuzey Işıkları’nın olağanüstü fotoğraflarının birçoğunun çekildiği Norveç’in ufak şehri Alta…


Norveç’in en kuzeyindeki hatta dünyanın da en kuzeyindeki birkaç şehirden biri olan Alta yaklaşık 25 bin kişinin yaşadığı ufak bir yerleşim merkezi. Ancak burayı popüler yapan, en azından meraklıları tarafından popüler olmasını sağlayan en önemli nedenlerin başında, Kuzey Işıkları’nı görebilmek için en iyi birkaç noktadan biri olarak seçilmesi geliyor…Alta, dünyanın en kuzeyindeki şehirlerden olsa da yılın çok büyük bölümünde açık ve berrak bir gökyüzüne sahiptir. Bu özelliği ile hem Kuzey Işıkları’nı hem de Gece Güneşi’ni görmek için dünyanın en iyi noktalarından biri olarak seçildi.


Berrak gökyüzüne sahip Alta’da, yılın yarısından fazlasında Kuzey Işıkları’nı çok rahat bir şekilde görme şansına sahipsiniz. Ocak, Şubat, Mart, Nisan’ın başı, Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında Alta’yı ziyaret ederseniz Kuzey Işıkları’nın olağanüstü görüntüsünü seyretme şansınız çok yüksek. Eğer ki bu ziyaretleri Mart, Nisan başı, Eylül ve Ekim aylarında gerçekleştirirseniz, bu muhteşem doğa olayını görme şansınız neredeyse %100’e yakın olur.


Alta’da aynı zamanda dünyanın ilk Kuzey Işıkları Gözlemevi bulunmaktadır. Gittiğiniz zaman burayı da ziyaret etme şansına sahipsiniz.UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİ’NDE


Bu sevimli şehirde, diğer İskandinav seyahatlerindeki gibi birçok farklı aktiviteyi de gerçekleştirebilirsiniz. İglolarda kalabilir (eskimoların sıkıştırılmış kardan yaptıkları ev), kızak turları ya da bisiklet turlarına katılabilirsiniz. Ancak Alta’yı, yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi, farklı bir noktaya taşıyan bir özelliği daha var.


Bu küçük Norveç şehri, aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan çok özel bir yere de ev sahipliği yapıyor; Alta Oymaları… Hatta Alta, Norveç’in Dünya Mirası listesinde yer alan tek tarih öncesi alanına sahip.


ALTI BİNDEN FAZLA OYMA


1973 yılında Alta’ya bağlı Hjemmeluftbukta koyunda keşfedilen oymalar, tarihi açıdan çok büyük öneme sahip. 1985 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası’na alınan Alta Oymaları’nın M.Ö 4200 ile M.Ö 500 yılları arasında yapıldığı kabul ediliyor. Bu bölge ve çevresinde 6 binden fazla oyma bulunmuştur.


Oymalarda çok çeşitli figürler yer alırken, hayvan, insan ve tekne figürleri ağırlıktadır. Yapılan araştırmalar sonunda Alta Oymaları’nın o dönemde yaşayan insanların yaşam tarzlarını ve kültürlerini yansıttığı belirtilmiştir. UNESCO için bu çok önemli alan 5 ana bölüme ayrılmıştır. Bu 5 ana bölümden sadece bir tanesi ziyaretçilere açık tutulmaktadır. Ayrıca Alta Müzesi’nin içinde de bazı oymalar sergilenmektedir.HER GÜZEL ŞEY GİBİ…


Peki Alta’ya gitmek istersek, ne yapacağız? Kuzey ülkelerine gitmek zaten bizim ülkemiz şartlarında çok da uygun fiyatlı sayılmaz. Tabii bu gideceğiniz yere ve zamana göre değişiklik de gösterebiliyor. Ancak Alta’ya gitmek bir parça daha zor diyebiliriz. Öncelikle İstanbul’dan Alta’ya doğrudan uçuş yapma şansınız yok. Eğer Alta’ya gitmek istiyorsanız Oslo aktarmalı uçmanız gerekiyor. Bu da doğal olarak maliyeti de arttırıyor.Kolay değil maalesef ancak eğer aklınızda bir İskandinavya turu yapma fikri varsa, Alta’yı da listenize almanızı tavsiye ederiz. Hem Kuzey Işıkları, hem İskandinav kültürü hem de UNESCO Dünya Mirası listesindeki en önemli yerlerden birini görünce pişman olmayacaksınız.


Alta’daki kaya oymalarını merak ediyorsanız, aşağıdaki fotoğrafa tıklayarak online harita üzerinden daha detaylı görsellere ve bilgilere ulaşabilirsiniz.Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!