Okunma Sayısı: 85
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Bir Festivalden Fazlası: Sziget


Bir Festivalden Fazlası: Sziget

Ve Avrupa’nın en popüler festivallerinden biri olan Sziget 2019’a sayılı günler kaldı… İlki 1993 yılında yapılan ve o günden bu yana her yıl Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de gerçekleştirilen kültür ve müzik festivali Sziget, bu yıl da birçok önemli şarkıcı, DJ ve gruba ev sahipliği yapacak.


7 - 13 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek, dünyanın en önemli şirketlerinin sponsorluğunu üstlendiği festivalde bu yıl sahneye çıkacaklar arasında Foo Fighters, Ed Sheeran, Macklemore, Martin Garrix, James Blake, Franz Ferdinand, Florence and the Machine, Tom Odell da yer alıyor. Tabi bunlar sahneye çıkacak olanlardan sadece birkaçı, çok daha fazlası bu bir haftalık festivalde izleyicilerle buluşacak.


Burada birçok heyecanlandıran isim var elbette ancak şu küçük notu yazının sonuna saklamadan düşmek istiyorum. Bu haber özellikle Game of Thrones hayranları için çok güzel olabilir. Eğer şanslıysak Sziget 2019’da Florence and the Machine’den Game of Thrones’un son sezonundaki en iyi parçalardan olan "Jenny of Oldstones" performansını dinleyebiliriz. Daha önce birlikte sahnede bu parçayı seslendirmişlerdi. Aynı havayı yaklaşık yarım milyon insanın karşısında, Tuna’nın ortasında yaşatırlarsa kolay kolay unutulmayacak bir an olacaktır.


Dilerseniz Florence and the Machine'den bu güzel performansı dinleyerek yazıya devam edebilirsiniz...TUNA’NIN ORTASINDA 1993’TE BAŞLAYAN HİKAYE


1993 yılında ilki yapılan festivalin, buralara gelebileceğini aslında o dönem kimse tahmin etmiyor ve düşünmüyordu. Sziget 1993 yılında çoğu öğrenciden oluşan bir grup müzik tutkununun ortaya bir fikir atmasıyla ortaya çıktı. Yapıldığı ilk yılda sadece yerel müzisyenler ve grupların sahne aldığı Sziget, daha sonraki iki yılda 100 binin üzerinde katılımcıya ulaştı ve adını yavaş yavaş duyurmaya başladı. 1996 yılında Pepsi’nin ana sponsoru olduğu festival bu dönemle birlikte artık adından söz ettirmeye başladı. 2011 ve 2014 yıllarında "Avrupa’nın En İyi Festivali" seçilen Sziget artık neredeyse her sene yarım milyona yakın insanın katıldığı büyük çaplı bir organizasyona dönüştü.


2006 yılında ülkemizden de Manga’nın katıldığı bu organizasyon tam olarak Budapeşte’nin kalbinde yapılıyor diyebiliriz. Sziget, Budapeşte’yi ikiye ayıran ve Avrupa’nın en büyük ikinci nehri olan Tuna’nın ortasında yer alan Obudai Adası’nda gerçekleştiriliyor. Festival’in yapıldığı alanın Tuna’nın ortasında bir ada olması kimseyi yanıltmasın. Sziget için ayrılan bu olan oldukça büyük. Hatta şöyle bir örnek bile verebiliriz. Ülkemizde her ne kadar tam anlamıyla büyük çaplı bir festivale denk gelmemiz zor olsa da, bir dönem ülkemizin en büyük festivali olarak kabul edilen ve 2015’ten bu yana düzenlenmeyen Rock'n Coke’a ayrılan alanın neredeyse 100 katı bir alandan bahsediyoruz.PEKİ BU YIL SZIGET BİZLERE NELER SUNUYOR?


Öncelikle Sziget’i sadece bir müzik festivali olarak sınıflandırmamak gerektiğini belirtelim. Bu bir müzik festivalinden çok daha fazlası… Zaten bu kadar popüler olmasının bir nedeni de bu. Festivalde müziğe doyacağınız gibi hemen hemen herkesin kendi eğlence anlayışına uygun bir şeyler bulacağı da kesin…


Festivalde spor yapabileceğiniz alanlar, havuz, dans pistleri, dans ve tiyatro şovları, oyun ve alışveriş alanları, birçok farklı lezzeti deneyebileceğiniz büfeler de bulacaksınız.


Eğer kamp hayatını da seviyorsanız ve bir günden fazla bu festivale katılmak isteyenlerdenseniz, çok daha eğlenceli dakikalar sizleri bekliyor. Çadırınızı uygun bir yere koyduktan sonra festivalin kalbinde yaşamaya başlayabilirsiniz.Festival süresince adadan düzenlenen tekne turlarına da katılıp hem Buda ve Peşte’den oluşan Budapeşte’nin büyüsüne kapılıp, hem de Tuna üzerinde bir keyif yapabilirsiniz.


Sziget’in bir güzel yanı da fiyatları diyebiliriz. Biletleri euro cinsinden satıldığı için ilk olarak çok pahalı gibi bir düşünceye kapılabilirsiniz. Ancak işin aslı öyle değil. Tabi ki herkesin bütçesine göre değişen bir durum fakat ülkemizdeki bu tip organizasyonları ya da bir gece Bodrum, Fethiye gibi bir tatil yöresinde harcayacağınız ortalama parayı düşününce, Sziget’in çok daha uygun olduğunu göreceksiniz.


Öncelikle bilet fiyatlarından bahsedelim. 1-3-5 günlük ya da haftalık bilet alabiliyorsunuz. Günlük biletler doğal olarak daha pahalı. Bir günlük festival bileti 75-89 euro arasında değişiyor. Haftalık bilet alırsanız bu rakam 48 euroya kadar düşüyor. Bu arada tekrar altını çizmekte fayda var, "uygun fiyat" derken ülkemizdeki organizasyon fiyatlarına göre…


Örnek olması açısından Ağustos ayında Harbiye Açıkhava’da Yıldız Tilbe konserini iyi bir yerden izlemek isterseniz yaklaşık 350 TL, bir telekomünikasyon şirketinin Harbiye Açıkhava’da düzenleyeceği Volkan Konak konserinin en pahalı biletinin 1000 TL olduğunu göz önünde bulundurursak, Sziget’in fiyatlarını değerlendirirken daha doğru bir sonuç çıkarmış oluruz.2019 SZIGET’İN EN DİKKAT ÇEKENLERİ


Yazının bazı bölümlerinde bahsettiğimiz gibi festivalin en popüler isimleri olarak Ed Sheeran, The 1975, Martin Garrix, Macklemore, The National, Post Malone, Florence and the Machine, Franz Ferdinand, Foo Fighters, Tom Odell’ı sayabiliriz.


Çoğu festivalde olduğu gibi yine gün sonları deyim yerindeyse en ağır topların sahne olduğu dönem oluyor. İlk günün sonu Ed Sheeran ile, son gün sonu ve festival sonu ise Foo Fighters ile noktalanıyor.


FİKRİ BİLE GÜZEL…


Sziget 2019’a katılmak aynı zamanda sizlere Budapeşte’yi de keşfetme fırsatı sunacaktır. Eğer vaktiniz varsa, bu festivali bir Budapeşte tatilinin içinde de değerlendirebilirsiniz.


1873 yılında Buda ve Peşte şehirlerinin birleşmesiyle bugünkü Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte, tarihe doyacağınız, huzur dolu havaya sahip bir şehir. Tarih boyunca da önemli bir yer olan Budapeşte Gothic mimari izlerini taşıyan binalarıyla dikkat çekiyor. Tuna Nehri boyunca uzanan Parlamento Binası, iki yakayı birbirine bağlayan Szechenyi (Zincir) Köprüsü, St. Stephen Bazilikası, İstiklal Caddesi’nin o eski güzel günlerini andıran Vaci Utca gibi birçok gezilecek yere sahip olan Budapeşte, tarih kokusunu içine çekebileceğiniz, Avrupa’nın en rahat ulaşım ağına sahip başkentlerinden biri…


Bu güzel şehre doymak ve bu güzelliği Sziget ile taçlandırmak, eminim yapanların unutamayacakları birkaç gün geçirmelerini sağlayacaktır. Bizimki sadece bir tavsiye…Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!