Okunma Sayısı: 67
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Vintage Severler İçin: İstanbul'da Antika Pazarları


Vintage Severler İçin: İstanbul'da Antika Pazarları
Antika pazarlarını dolaşıp, antikacıları ziyaret etmek tarihi güzellikleriyle gönlümüzde taht kuran İstanbul'da yapılacak en keyifli aktivitelerden biri. Eğer biraz nostaljiden hoşlanıyorsanız, antikacılarda yaşanmışlığı olan eski ve değerli parçalar vintage yaşam biçiminize güzellik katacaktır. Bu yazımızda, İstanbul'da bulunan bazı antika pazarlarını sizler için derledik.

1. Horhor Antikacılar Çarşısı:Antika denildiği zaman belki çoğu İstanbullu'nun aklına Aksaray’daki Horhor geliyor. Ancak burası yalnızca İstanbul’un değil, dünyanın en büyük antikacılarından da bir tanesi. Toplam 7 kattan oluşan bir bina, içinde 200’den fazla dükkan... Burada kendinizi antika restorasyonu yapan bir atölyeden çıkıp, rüya gibi bir sarayın salonunda hissetmeniz mümkün. Her dükkan adeta yaşanmışlık kokuyor. Avrupa kökenli Rönesans’tan kalma mobilyalardan, birbirinden değerli Osmanlı parçalarına kadar her çeşit ürüne ulaşabilirsiniz. Buradaki satıcılarla da kısa bile olsa sohbet etmeyi ihmal etmeyin. Onlardan öğreneceğiniz çok nadide bilgiler kulağınıza küpe olabilir.

2. Mecidiyeköy Antikacılar Çarşısı:Burada Napolyon döneminden kahve fincanına bile rastlayabilmeniz mümkün. 1982’den beri faaliyet gösteren çarşı, 4 katlı, 6 bin metrekarelik kocaman bir binadan oluşmaktadır. Antika eşyalara daha çok entelektüel ve eski eşyadan anlayanların ilgi gösterdiğini söylüyor esnaf. En yoğun ilgiyi gösteren de sanatçılar, mimarlar, devlet adamları ve turistlermiş. Belki de antika pazarlarının güzel atmosferinin sırrı da burada saklıdır. Popüler kültüre yenik düşmüyor.

3. Çukurcuma Antikacıları:Antika tutkunlarının İstanbul’daki favori adreslerinden bir diğeri olan beş asırlık tarihiyle Çukurcuma... Eskinin değerlendiği bu konumda rivayete göre: Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’un fethi sırasında ordularıyla buradan geçerken “Cuma namazını şu çukurda kılalım” demesiyle bölgeye Çukurcuma adı verilmiş. Merkezinde Mimar Sinan tarafından yaptırılmış Çukurcuma Cami bulunuyor. Cenevizlilerden beri ticaret yapılan bölgede bugün de antikacılar, ikinci el eşya satanlar ve antika süsü verilmiş yeni eşya dükkânları çoğunluktadır. Eski çikolata kutularına kadar bulmanız mümkün.

4. Feriköy Antikacılar Pazarı:Pazar, Feriköy Bomonti’de bulunuyor ve antikacılar sadece Pazar günleri geliyor. Nostaljik ürünlerin satışının yapıldığı bu pazar şehrin tarihini ve insanların anılarını canlı tutmaktadır. Pazarı gezerken özellikle yaşı ileri olanlar geçmişe doğru bir yolculuğa çıkmış gibi hissedecektir. Pazar, birçok antika meraklısı ve koleksiyoner ziyaretçiler ile dolu oluyor.

[caption id="attachment_182757" align="aligncenter" width="720"] TimeOut Istanbul[/caption]

Eski saatler, yaka iğneleri, plaklar, fotoğraf makinaları, çocukluğumuzun kasetleri, eski çantalar, kahve fincanları, gümüş takılar, daktilolar, eski dergiler ve reklam afişleri, eski kolonya şişeleri, minyatür eşyalar ve daha nice ürünü burada bulmanız mümkün.

5. Üsküdar Antikacılar Çarşısı:Osmanlı’dan kalma kapılar, ahşap işlemeleri, şerbetlikler, sehpalar... Çukurcuma’da olduğu gibi kapı pencere satan ustalar da var, mobilya ihtiyacını uygun fiyatlarla karşılamak isteyenler için ikinci el eşya satan da. Üsküdar Meydanı yakınlarında, yaklaşık bir asırdır var olan çarşının antikaları gibi antikacıları da çok değerli. Hepsi “eski esnaf” en genci 60 yaşında, çoğu eski İstanbullu. Hepsi gelip görmeyi, geçmişe bir yolculuk yapmayı hak ediyor. Vintage severler için mutlaka tavsiye ediyoruz.
Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!