Okunma Sayısı: 84
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

"Kuzey Işıkları" İçin En Güzel 5 Yer


"Kuzey Işıkları" İçin En Güzel 5 Yer

Belki de dünya üzerinde gözlemleme şansına sahip olacağınız en güzel ve en izlenesi doğa olaylarının başında "Kuzey Işıkları"nı sayabiliriz.


Önce çok kısa bir şekilde Kuzey Işıkları’ndan bahsetmek doğru olacak. Yeryüzündeki manyetik alanla Güneş’ten Dünya’ya ulaşan enerji yüklü parçacıkların etkileşimi sonrasında, kutuplardaki gökyüzünde ortaya çıkan ışımalara verilen Kuzey Işıkları ismi aslında yanıltıcı da olabilir. Aslında Kutup Işıkları demek çok daha doğru çünkü Antarktika’da da bunu görme şansına sahipsiniz. Ancak kuzeyde daha çok insan yaşadığı ve daha çok dillendirildiği için yaygın olarak Kuzey Işıkları olarak bilinir.


Kış Geliyor, Kuzey Işıkları Ortaya Çıkıyor


Yaz aylarını da geride bıraktığımız bugünlerde, artık yavaş yavaş Kuzey Işıkları’nın çok daha açık görülebildiği dönemlere giriyoruz. Kuzey Işıkları’nın görülebildiği en iyi dönem  23 Eylül - 21 Mart (Eylül'den Nisan başına kadar görülmesi mümkün. En net zamanının ise Aralık ile Nisan başı arasında olduğu kabul edilir.) arası olarak gösterilir. Bu dönemde eğer doğru yerdeyseniz dünyanın en güzel görsel şölenlerinden birine tanıklık edebilirsiniz. Peki Kuzey Işıkları’nı tüm güzelliği ile görebileceğiniz en iyi noktalar nereler? Belki de kış tatilini seviyorsanız planınızda küçük değişikliklere gidebilirsiniz.


Tromso / Norveç    


Norveç’in birçok yerinden görülse de bunlar arasında en öne çıkan şehirlerin başında Tromso geliyor. Kuzey Kutup Dairesi’nin içinde bulunan en büyük üç şehirden biri olan Tromso, Türkiye’den ulaşım konusunda da öne çıkıyor. Gerçi hemen şunu belirtelim, İstanbul’dan Tromso’ya doğrudan uçma şansınız yok ama Kuzey Işıkları’nı görmek istiyorsanız gitmeniz gereken hemen hemen tüm yerler için bu durum geçerli. Yine de diğer alternatiflerine göre ulaşımı daha kolay bir nokta. Tromso, meraklıları tarafından bilinse de aslında Kuzey Işıkları için özellikle Türkiye’de henüz çok popüler değil. Tromso’ya ulaştığınızda bir anda sokakta gezerken Kuzey Işıkları’nı görebileceğiniz gibi konakladığınız otel ya da yerde bulunan turlarla da bu güzel deneyimi yaşama şansına sahip olacaksınız.


Kiruna / İsveçİsveç de tıpkı Norveç gibi Kuzey Işıkları için oldukça uygun bir ülke ve burada da birçok farklı lokasyonda Kuzey Işıkları’nı izleme şansına sahipsiniz. Ancak bu adresler içinde en iyilerinden biri Kiruna… Kuzey Kutup Dairesi’nin içinde yer alan Kiruna İsveç’in ufak şehirlerinden biri ancak oldukça turistik. Kiruna’da birçok kuzey turunda olan aktiviteleri yapabileceğiniz gibi meşhur IceHotel’i görme, kalma şansına da sahipsiniz. Bunun yanı sıra Esrange Uzay Merkezi ve dünyanın en büyük demir cevheri madenlerinden Kiruna Demir Madeni’nin de ziyarete açık olan bölümünü görebilirsiniz. Tabii Kiruna’ya gidenlerin asıl hedefi ise Kuzey Işıkları’nı görmek…


Rovaniemi / FinlandiyaFinlandiya’nın en turistik bölgelerinden Laponya’da yer alan Rovaniemi, Tromso ve Kiruna’nın aksine sadece birkaç kilometre de olsa Kuzey Kutup Dairesi’nin güneyinde yer alıyor. Buna rağmen Finlandiya’da Kuzey Işıkları’nı görmek isteyenlerin listesinde Rovaniemi ilk sırada yer alır. Bu güzel ve küçük şehirde şansınız yaver giderse yolda yürürken bile Kuzey Işıkları’nı izleyebilirsiniz. Ayrıca Rovaniemi’ye gittiğinizde görmeniz gereken noktalardan biri de Santa Claus Köyü… Aslında bir eğlence merkezi ve özellikle Noel döneminde burada çok güzel vakit geçirebilirsiniz. Maalesef Rovaniemi’ye de Türkiye’den doğrudan uçma şansınız bulunmuyor.


Reykjavik & Grundarfjördur / İzlandaİzlanda tabir-i caizse Kuzey Işıkları’nı görebilmek için bir cennet… Ülkenin hemen hemen her noktasından bu güzel şöleni görebilme şansına sahipsiniz. En popüler iki nokta ise başkent Reykjavik ve Grundarfjördur.


Sosyal medyada eğer bu tarz fotoğraflara merakınız varsa, National Geographic için de fotoğraf çeken Babak Tafreshi’nin Grundarfjördur’daki Kirkjufell dağında çektiği kareyi görmüş olma ihtimaliniz çok yüksek. The World At Night programının de öncüsü olan İranlı fotoğrafçı Tafreshi, kendisinin şu ana kadar Kuzey Işıkları’nı en iyi görüntülediği yerin Kirkjufell olduğunu söylemişti.


Shetland Adaları / İskoçyaİskoçya dendiğinde insanlar hemen "Britanya'da Kuzey Işıkları’nı nasıl görebiliriz?" diye düşünebiliyor ancak Büyük Britanya’yı gözünüzün önüne getirirseniz, İskoçya’nın da aslında Avrupa’nın kuzeyde sayılabilecek noktalarından biri olduğunu görürsünüz. Tabii bir İsveç, Finlandiya, İzlanda, Norveç gibi değil ancak İskoçya’nın kuzey topraklarında eğer biraz da şansınız varsa Kuzey Işıkları’nı izleyebilirsiniz. Tabii İskandinav topraklarından daha az şansa sahipsiniz ancak en azından Türkiye’den uçakla ulaşması daha kolay bir lokasyon… Tabii bu kez vize ve vize maliyeti problemi çıkacak karşımıza.


Kuzey Işıkları için İskoçya’nın kuzeyinde farklı lokasyonlar olsa da en öne çıkan yer Shetland Adaları… Shetland Adaları her ne kadar İskoçya sayılsa da aslında buraya "Küçük Faroe" de diyebiliriz.


Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!