Okunma Sayısı: 21
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Katpatuka: Güzel Atlar Ülkesinde 1 Günlük Büyülü Yolculuk


Katpatuka: Güzel Atlar Ülkesinde 1 Günlük Büyülü Yolculuk

Adı Pers dilinde "Katpatuka – Güzel Atlar Ülkesi" anlamına gelen Kapadokya, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen turizm merkezlerinden biri olmakla birlikte kalplerimizi fethetmektedir.  1985 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınan bu perili dünya Kapadokya’nın geçmişi 60 milyon yıl öncesine uzanıyor.Kapadokya’da, peri bacaları dışında Hristiyanlığın ilk dönemlerinde yerleşim yeri olarak kullanılan mağaralar ve ibadet için yapılan sayısız kaya kilise yer alıyor. Bu da yabancı turistlerin bölgeye yapmış olduğu ziyaret sebeplerinin büyük bir paydasını oluşturmaktadır. Kapadokya'da her milletten insan görmek mümkündür.

Gelin bu yazımızda, Göreme Milli Parkı ilan edilen ve Nevşehir, Kayseri Aksaray ve Niğde il sınırlarına yayılan Kapadokya’da minik bir gezinin nasıl olacağını, güzelliklerini, eksik gelen yönlerini konuşalım!
Öncelikle, yola çıktığınız saate çok dikkat etmelisiniz. Sabahın ilk saatlerinde orada olmanız balonların kalkışını görmeniz için önemli bir husustur. Pek çok insan, bu balonların gün boyu 'teleferik' misali sürekliliği olduğunu düşünmektedir. Ancak, sabah saatlerinden sonra manzara pek beklenilen gibi olmuyor yine de sabah manzarası bir çok şeye değer nitelikte bizden söylemesi. Balonlar şuanda dolar üzerinden sunuluyor ve öncesinde de rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Biraz yüklü bir eğlence olduğu için şu an Türkler tarafından pek tercih edilmiyor.Bu bölge Hristiyanlar için önemli bir dini merkez haline gelmiş. Öyle ki her adımınızı attığımız yerden dini bir sembol çıkabiliyor. Gezimize Güvercinlik Vadisi ile başladık. Kapadokya’nın simgelerinden biri haline gelmiş olan instagram fenomeni meşhur Nazar Boncuklu Ağaç da esasında burada bulunuyor. Kapadokya’da güvercinler 9. yüzyıla kadar bölge halkı için çok önemli olan hayvanlarmış. Halk vadilere oyulmuş ve güvercinlik denilen yuvalarda kuşları besleyip buradan topladıkları gübreleri de bağlarında kullanırlarmış. Bölgede yaşayan Hristiyanlar ise güvercinlerin yumurtalarını toplayıp fresk adını verdikleri kilise resimlerinin alçılarında kullanıyorlarmış.Tarihi Uçhisar Kalesi Vadi için en güzel seyir mekanlarından biridir. Uçhisar Kalesi Kapadokya’nın zirvesi, en güzel manzaraya sahip noktasıdır. Kalenin bulunduğu Uçhisar kasabası da kalenin eteklerinden itibaren etrafında kurulmuş. Kalenin etrafındaki manzaraya hakim noktalarda lüks butik oteller bulunuyor.

Kapadokya'da sayılamayacak kadar çok vadi bulunmaktadır. Ancak bunlardan beş altı tanesi çok meşhurdur.Kızılırmak’ın yüzyıllarca hayat verdiği Avanos, çanak çömlek atölyeleriyle tanınır. İl merkezine 17 kilometre uzaklıktaki ilçede Selçuklu dönemi tarihi eserlerini gezdikten sonra dükkanların önünde çamura estetik ve işlevsel değer katan ustaların maharetli gösterilerini izleyebilirsiniz. Kapadokya'nın Çömlekçilik ile ünlü yöresi Avanos Mevki. Buraların en meşhur ustası da Chez Ali imiş. Kendisiyle tanışma fırsatı yakaladığımızda bu mesleğin baba yadigarı olduğunu ve ondan sonra devam ettirecek kimse olmadığını dile getirdi. Türklere ücretsiz, turistlere bilet ile kapılarını açan Chez Ali'nin yeteneği kadar muhabbeti de oldukça keyifli. O şimdiki gençlerin hazırcı ezberci hallerinden şikayetçi. Uygulamanın, el becerisinin önemini vurgulamakta. Kendisinin seramik atölyesi ve dükkanlarından çok tatlı hediyeler almanız mümkün.Ürgüp-Göreme arasında bulunan Ortahisar, ilginç formuyla dikkat çekiyor. Zamanınız varsa loş merdivenler yardımıyla kalenin tepesine çıkıp farklı bir Kapadokya manzarası seyredebilirsiniz.

Ortahisar’dan Ürgüp’e doğru yol alanlar, asfaltın sol tarafında kalan ve Nevşehir’in simgesi 3 Kız Kardeşler Peri Bacalarını fotoğraflamayı ihmal etmeyin.İlin Güzelyurt köyü sınırlarındaki Ihlara Vadisi; eski çağlarda dönerek akan suyun halkı anlamına gelen Peristrema adıyla anılırmış.Meryem Ana ve Kızlar Manastırları; Azize Barbara, Elmalı, Yılanlı, Çarıklı, Karanlık, Tokalı kiliseleri söz konusu fresklerle süslenmiştir. İl merkezine 12 kilometre uzaklıktaki Göreme’de ayrıca Kılıçlar Vadisi’ne girerek peri bacalarını fotoğraflayabilir, Aşk Vadisi’nde yürüyüş yapabilirsiniz.

 

 

 

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!