Okunma Sayısı: 121
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Viking Kralının Şehri: Trondheim Gezi Rehberi


Viking Kralının Şehri: Trondheim Gezi Rehberi


Trondheim, eski adlarıyla Kaupangen, Nidaros ve Trondhjem, Sør-Trøndelag eyaletinde bulunan bir şehirdir. 187,353 nüfusu ile Norveç'in üçüncü kalabalık belediyesi ve dördüncü büyük kent bölgesidir. Trondheim Sør-Trøndelag eyaletinin yönetim merkezi olarak işlev görmektedir. Şehir Trondheim Fiyordu'nun güney kıyısında Nidelva nehrinin ağzında yer almaktadır.

Trondheim, 997 yılında Viking Kralı Olav Tryggvason Kaupangen (pazaryeri) adını almıştır. Şehir, başlangıçta Kral Olav tarafından askeri amaçlar için sık sık kullanırken, 1217 yılına kadar Norveç'in başkenti ve kralın kenti olmuştur.Zengin kültürü ve tarihi ile yıllar boyu varlığını sürdüren Trondheim, sanat, kültür, tarih, gece hayatı ve doğal güzellikleri ile her yıl önemli derece turist akınına uğrar. Sahip olduğu liman gerçekleri konuşmak gerekirse Venedik’i bile geride bırakacak bir güzelliğe sahiptir. Liman kenarında yer alan rengarenk evler göz kamaştırıcı bir tablo ortaya koyar. Bu evler suyun altına çakılmış olan kazıklar üzerine yapılmış ve tamamen ahşap olarak inşa edilmiştir. Tabii burada ortaya çıkan başka bir görsel şölen ise evlerin siluetinin su üzerine vurmasıdır.

Trondheim Şehrinin İklimi Nasıldır?
Trondheim kentinde ağırlıklı olarak ılıman okyanusal iklim hakimdir. Ancak nemli kıtasal ve kutupaltı okyanus iklimlerine de yakındır. Fiyorttan uzakta olan belediyeler daha soğuk bir kış; şehir merkezi gibi fiyortlara yakın kısımlarda daha ılıman kış görülmektedir.

Trondheim, çoğunlukla dış sahildeki güçlü güney ve güneybatı rüzgarlarından korunmaktadır. En yüksek sıcaklık 22 Temmuz 1901 tarihinde, 35°C, en soğuk Şubat 1899 ayında, -26.1°C, kaydedilmiştir.

Trondheim Şehrine Ulaşım Nasıldır?
Trondheim’a ulaşımda genellikle havayolu ulaşımı tercih edilir. Ancak şehre aktarmasız olarak uçmak mümkün değildir. Bu nedenle öncelikle Oslo ya da Amsterdam’a giden uçaklardan birini tercih etmek ve daha sonra ulaşılan yerden Trondheim Havalimanı’na inilmesi gerekir. Türk Hava Yolları ile 4 saat süren bir yolculuktan sonra Oslo Gardermeon Havalimanı’na inilir ve bunun ardından Trondheim Vaernes Havalimanı’na uçulur.

Şehir içi ulaşım tam olarak tüm şehri kapsayan bir otobüs ağı ile sağlanır. Geç saatlere kadar çalışan otobüsler ile şehirde istenen herhangi bir noktaya ulaşmak oldukça kolaydır. Ancak gece saatlerinde bilet fiyatları iki katı ücretle ödenir. Otobüslerin yanı sıra tramvaylar da yine şehir içi ulaşıma katkı sunan toplu taşıma araçlarıdır.
Trondheim Gezilecek Yerler Listesi 


 • Nidaros Katedral

 • Trondheim Limanı

 • Pazar Alanı

 • Munkegata

 • Archbishop’s Palace and Museum

 • Ulusal Dekoratif Sanatlar Müzesi

 • Stiftsgarden

 • Norveç Kraliyet Bilimleri ve Edebiyatı Topluluğu

 • Ringve Müzesi

 • Munkholmen

 • Fjellseter Grakallen


 

Trondheim'de Konaklama Nasıldır?


Trondheim otel fiyatları biraz yüksek olsa da aranan her kriterde konaklama imkanı bulmaya yardımcı olur. Şehirde sokaklar ve caddeler üzerinde çeşitli oteller ile karşılaşmak mümkündür. Önemli olan şehri keşfetmeye başlamadan önce her yere kolay ulaşılabilecek bir otelde konaklamaktır. Şehirde en ideal konaklama yerleri arasında Kongens Gate, Sondre Gate, Prinsens Gate ve Dronningen Gate caddeleri yer alır. Bu caddeler üzerinde uygun fiyat ve hizmet kalitesi yüksek oteller kolaylıkla bulunabilir.


Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!