Okunma Sayısı: 28
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Kripto Paralar, Artık DNA'larda Saklanabiliyor


Kripto Paralar, Artık DNA'larda Saklanabiliyor
Kripto para zenginlerinin paralarını saklayabilecekleri ultra güvenli bir "kasa" mevcut; DNA. İçerisine her şeyin depolanabildiği DNA, farklı olarak depolama ve güvenlik sorununu ortadan kaldıracak bir çözüm olarak sunuluyor.Carverr şirketinin bahsettiğimiz DNA girişimine şu an için kaydolan 28 müşteri bulunuyor. Müşterilerden alınan hizmet bedeli ise 1000 dolar civarında. Carverr şirketi aynı zamanda bankalarla ve kripto para şirketleri ile görüşmeler yapıyor.

Peki veriler DNA'ya nasıl saklanıyor?

Veri dosyalarını DNA'ya dönüştürmek için veri önce ikili forma (0-1), daha sonra DNA merdiveninin basamaklarını oluşturan nükleotidlerin kısaltmaları olan dört harfe dönüştürülüyor (A,T,C,G). Şirket bunu çok daha komplike bir şekilde şifreliyor ve çözülmesi oldukça zor bir versiyona çeviriyor.Şifrelemenin ardından plastik mikro tüpün dibine, bir damla sıvı içerisinde bahsettiğimiz 'finansal DNA'lar' yerleştiriliyor. Böylece şifre, nesiller boyunca güvenle korunabiliyor. Isı ve ışık DNA'nın bozulma hızını arttırdığı için, bu bio-cüzdanın dondurucuda tutulması öneriliyor. Bir kere daha hatırlatmak gerekirse bu DNA’lar canlı değil, sentetik.

Ayrıca bir gram sentetik DNA, teoriye göre 215 petabaytlık bilgi alabiliyor. Bu da 100 milyondan fazla filmin fasulye tanesi kadar yer kaplaması anlamına geliyor.

Kaynak: 1


Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!