Okunma Sayısı: 73
  • 1
  • 0
  • 0
  • 0

Nostalji Zamanı! Pokemonlar Hangi Hayvanları Temsil Ediyor?


Nostalji Zamanı! Pokemonlar Hangi Hayvanları Temsil Ediyor?

90 nesli için adeta bir efsane olan çizgi dizi Pokemon; 1996 yılında Japon Satoshi Tajiri tarafından bir video oyun serisi olarak piyasaya sürüldü ve ardından anime türüyle yayın hayatına devam etti. Pokemon ismi ise Japonca “cep canavarları” anlamına gelen “Poketto Monsuta” nın kısaltmış hali olup hafızalarda hızla yer edinecekti.Toplamda 19 sezonluk bir ömrü olmasına rağmen Türkiye’de sadece 4 sezon yayınlandı Pokemon ve birtakım trajik olayların yaşanmasının ardından yasaklandı. Çünkü bazı Türk çocuklarında olağanüstü etkiler yaratarak ruh sağlıkları için büyük bir tehlike oluşturuyordu. Ne yazık ki bu hayal ve gerçeği ayırt edemeyen çocuklar yüzünden biz de en büyük tutkumuzdan mahrum kalacaktık. Ancak sadece bizim ülkemizde değil, Hristiyanlık öğretilerine ters düştüğünü iddia edenler tarafından da pek çok ülkede eleştiri oklarının hedefi oldu Pokemon.


Özellikle şiddet yapısı ve pokemonların evrim geçirmesi nedeniyle defalarca kez şikâyet edilince, Vatikan bir açıklama yayınlayarak bunun sadece fantastik bir animeden ibaret olduğunu söylemek zorunda kaldı. Sadece bununla da sınırlı kalmayan eleştiriler, 16 Aralık 1997'de yayınlanan bir bölümün ardından (1.sezon 38.bölüm) 635 çocuk epilepsi krizi geçirdiğinde daha da büyüyecekti. 2001 yılına gelindiğinde ise bu defa tepkiler Suudi Arabistan’dan yükseliyor ve Pokemon tekrar bir ülkede yasaklanıyordu. Çünkü kart oyununda yer alan altı uçlu yıldızın Siyonizm’i, haçların Hristiyanlık’ı, üçgenlerin ise masonluğu temsil ettiği iddia edildi. Ayrıca kart oyunu halihazırda kumarı anımsattığı için her yönden İslam’a ters düşüyordu.Bütün bu teorik bilgilerin ardından Pokemon’un konusuna değinecek olursak eğer; toplamda 721 çeşit pokemon vardır ve bir yetiştiricinin görevi, olabildiğince fazla pokemon yakalayarak onları eğitmektir. 10 yaşındaki Ash Ketchum’un da en büyük hayali budur zaten. Ancak saati kırıldığı için ilk pokemonunu almaya geç gider ve ona en huysuz, en laf dinlemeyen pokemon olan Pikachu kalır. Mecburen Pikachu'yu sahiplenir fakat bu durumdan hiç memnun değildir. Üstelik küçüklüğünden beri rakibi olan Gary çok iyi bir pokemon seçip çoktan antrenmanlara başlamıştır bile. Bu sırada bisikletini kırdığı Misty ile tanışır Ash. Karşılaşmaları kötü bir olayla başlasa da kısa süre içerisinde dost olarak birlikte yolculuğa çıkarlar. Çünkü Misty’nin hedefi de en iyi su pokemonu yetiştiricisi olmaktır. İkili birlikte ilerlerken bir jimnastik salonunun sahibi olan Brock ile karşılaşıp onu da yanlarına alırlar. Hep beraber hem pokemon toplamaya hem de yarışmalara katılmaya karar verir ekibimiz. Hikaye de bu çerçevede sürüp gider ve biz bu sevimli kahramanlarımızın gerek hüzünlü gerekse komik maceralarına sık sık tanıklık ederiz.


Bazı pokemonların gerçek hayattan ve hatta hayvanlardan esinlenildiğine dair enteresan iddialar her zaman var olduğu için, biz de bu içeriğimizde çeşitli benzerlikleri listelemek istedik… Keyifli okumalar dileriz.  


14. Arbok / Kobra13. Rattata / Fare12. Zubat / Yarasa11. Meowth / Kedi10. Krabby / Yengeç9. Horsea / Deniz atı8. Kangaskhan / Kanguru7. Spearow / Serçe6. Rhyhorn / Gergedan5. Muk / Damla balığı4. Caterpie / Tırtıl3. Charmander / Semender2. Squirtle / Deniz kaplumbağası1. Pikachu / Pika FaresiKaynak: 1


Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!