Okunma Sayısı: 172
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Game of Thrones Finalden Önce İzlenmesi Gerekenler


Game of Thrones Finalden Önce İzlenmesi Gerekenler
Game of Thrones dizisinin yapımcı ve senaristlerinden olan Bryan Cogman, büyük final sezonundan önce izlenmesi gereken bölümleri açıkladı. Bu listede 21 bölüm yer alıyor. Bizler de sizler için bu bölümleri derlemeye ve oldukça kısa bir şekilde özetlemeye çalıştık. Buyrun listemiz:
 • Sezon 1 için:
1. Bölüm - Winter is Coming, Gece Nöbeti’nden ayrılan bir kaçak yakalanır. Bu kaçak Lord Eddard Stark (Ned Stark) tarafından infaz edilir. Kaçak ölmeden önce Ak Gezenleri gördüğünü söyler. Lord Ned, Kral Robert'in eli olan Jon Arryn’nin öldüğünü ve Kral Robert'ın kendisine sağ kolu olma görevini teklif etmek üzere kuzeye doğru yola çıktığını öğrenir. Kral Robert, Kraliçe Cersei ve Lannister ailesinin diğer üyeleri (Kraliçe’nin ikiz kardeşi Jaime, cüce kardeşi Tyrion, Cersei’nin oğlu ve varisi 12 yaşındaki Joffrey) ile birlikte Kışyarı’na gelir. Eski dostu olan kralı reddedemeyen Ned, görevi kabul eder ve iki kızı ile birlikte başkente gitme kararı alır.  Bu arada Jon Snow, Gece Nöbeti’ne katılmak için kuzeye, Sur'a doğru yola çıkmaya karar verir, Tyrion da ona eşlik eder. Bu sırada ise Bran, Cersei ve Jamie Lannister'ın aşk dolu dakikalarına tanıklık ettiği için, Jamie tarafından kuleden aşağı itilir. Dar Deniz’in ötesindeki Pentos’ta ise Viserys Targaryen, tahtı tekrar ele geçirebilmek için kız kardeşi Daenerys’i Dothraki savaşçılarının lideri Drogo ile evlendirmek ister. Karşılığında ise savaşçıların sadakatini kazanacaktır. 2. Bölüm - The Kingsroad, Bran kuleden düşse bile hayatta kalır. Bu durum Cersei ve Jaime için risk teşkil etmektedir, malum birlikteliklerinin ortaya çıkmasından endişelenirler. Catelyn, Bran’e bakmak için Kışyarı'nda kalırken kral eli olmayı kabul eden Ned ve kızları kuzey topraklarından ayrılır. Ned yola çıkmadan önce Jon ona, annesinin kim olduğunu sorar ancak cevap alamaz. Yolda Arya’nın arkadaşı Mycah, Joffrey’nin adamı Tazı tarafından öldürülür. Bu arada Dany, yeni eşi Drogo’yu nasıl mutlu edeceğine odaklanmıştır. Viserys ise tahtını geri almak için beklemektedir. Catelyn, Bran’i birinin öldürmeye çalıştığından şüphelenir ve iz sürmeye başlar. Bran ise bir aydan uzun süren komasından çıkar. 9. Bölüm - Baelor, Ned hayati bir karar verir ki bu karar gerçekten hayatına mal olur. Catelyn, Robb’un güneye doğru ilerleyebilmesi için Walder Frey’den yardım ister. Tyrion babası tarafından ön cephede savaşmaya zorlanır. Robb ilk büyük zaferini kazanır ve Jamie'yi esir alır. Bu arada Jon, Üstat Aemon'un Targaryen olduğunu öğrenir. Dar Deniz’in ötesinde Drogo’nun yarası daha da kötüye gitmektedir. 10. Bölüm - Fire and Blood Yedi Krallık’a Ned'in ölüm haberi yayılırken, Catelyn oğlunun düşmesine neden olan Jaime’yi sorgular. Tyrion ise babasının şaşırtıcı kararı ile kral eli olmak için güneye gider. Jon ise Gece Nöbeti ve ailesi arasında seçim yapmak zorunda kalır ve onurlu bir adam olarak görevini seçer. Denizin diğer tarafında ise Dany aşkı için çok ağır bir bedel öder. Khal Drogo ölürken, Dany'nin ejder yumurtaları çatlar.
 • Sezon 2 için:
3. Bölüm - What Is Dead May Never Die Bran rüyalarında bir gariplik olduğunu fark eder. Catelyn ise ittifak kurmak için Kral Renly Baratheon’ın kampına gider ve orada Brienne ile tanışır. Bu arada Tyrion da kimin dost kimin düşman olduğunu ortaya çıkarmak için başkentte çok akıllıca bir oyun oynar. 6. Bölüm - The Old Gods and The New, Theon büyük darbesini indirir, Winterfell'in üstadını vs. kişilerini öldürür. Başkentte ise isyan çıkar, Joffrey, Cersei, Tyrion zor kurtulur, Sansa'yı 3 kişi yakalar, tecavüz etmek üzereyken, Tazı onu kurtarır. Jon, Ygritte ile tanışır. 
Dar Deniz'in öte tarafında, Daenerys, durmadan gemi bulmaya çalışır. Tabi kimse ona bedelsiz gemi vermez. İşin kötü tarafı, kimseden gemi alamadığı gibi ejderhalarını da kaptırır. 
Osha, kurtlar ve Hodor ile birlikte, Bran ve Rickon'ı Kış Tepesi'nden kaçırmayı başarır.
9. Bölüm - Blackwater Stannis Baratheon sonunda Kral Toprakları’na saldırır. Tyrion, Stannis'in gemilerini çılgınateşi kurnazca kullanarak büyük hasara uğratır. Bu bölümde yarım adam adete devleşir.
 • Sezon 3 için:
3. Bölüm - Walk of Punishment, Tyrion yeni sorumluluklar üstlenir. Jon, Fist of First Men’e götürülür. Daenerys kölelerle buluşur. Jaime Lannister’ın ise kılıç kullandığı eli kesilirken Podrick de bir “yeteneği” olduğunu keşfeder. 4. Bölüm - And Now His Watch is Ended, Jaime, bir kılıç kapar ve kendini tutsak alanlarla savaşmaya çalışır. Ancak hemen etkisiz hale getirilir. Jojen Reed'in söyledikleri üzerine Bran, üç gözlü kargayı takip etmeye karar verir. Arya ve Gendry gizlice Beric Dondarrion ile tanışacakları mağaraya getirilirler. Theon Greyjoy onu kurtarmakla görevli kişi tarafından ihanete uğrar. Ordusuna kavuşan Dany, kölecinin işini de oracıkta bitirir. 5. Bölüm - Kissed by Fire, Serçeparmak'ın yardımıyla Lannisterlar, Tyrell'lerin Sansa'yı Loras'la evlendirme planını öğrenirler. Bu nedenle de Sansa'yı Tyrion ile nişanlarlar. Tazı, Lord Beric'le dövüşür ve bu dövüşün sonucunda Beric ölür lakin yardımcısı Thoros tarafından diriltilir. Roose Bolton'a teslim edildikten sonra Jaime, Brienne'e "Kral Katili" unvanını nasıl kazandığını anlatır. Bu sırada Robb, Gece Nöbeti'ne verdiği yemini Ygritte ile bozar. 9. Bölüm - The Rains of Castamere Sam ve Gilly, Sur'a ulaşır. Bran, Hodor'un zihnine girer. Bu sırada bulundukları yerin dışında yabanilerle birlikte yolculuk etmekte olan Jon Snow, masum bir adamı öldürmeyi reddeder ve Orell'i öldürüp Ygritte'i arkasında bırakarak kaçar. Daenerys, savaş stratejisi konusunda kritik bir karar verir. Robb ve adamları İkizler'e ulaşır, evlilik töreni başlar. Yani malum Kırmızı Düğün... Bunun sonucunda ise bilindiği üzere Robb, Catelyn ve Talisa öldürülür.
 • Sezon 4 için:
6. Bölüm - The Laws of Gods and Men Stannis ve Davos yeni bir stratejiyle yelken açarlar. Bu arada Tyrion, işlemediği bir suçtan ötürü o malum mahkemeye çıkar ve taht odasında babasıyla yüzleşir. 8. Bölüm - The Mountain and The Viper, Yabaniler Gilly'nin bulunduğu yere gelir ve etrafı kakıp yıkmaya başlarlar. Ygritte, kucağında bebeği olduğunu fark ettiği için onu öldürmez. Bu sırada King's Landing'de yaşanacak büyük dövüşü bekleyen Jaime ve Tyrion kardeşler belki de son olacak konuşmalarını yaparlar. Tyrion için savaşan Oberyn, Dağ’ın gazabından ne yazık ki kaçamaz ve öldürülür. Tazı ve Arya, Vadi'ye varmalarına karşılık Arya'nın teyzesi Lysa'nın öldüğünü öğrenirler. 10. Bölüm - The Children Sezon finalinde Jon Snow, anlaşma yapmak üzere Mance Rayder'ın yanına gider. Bu sırada Gece Nöbetçileri, kaybettikleri yoldaşlarının cesetlerini yakmaktadır. Bran ve dostları Kalp Ağacı'nı bulurlar. Fakat burada onları bekleyen büyük bir tehlike vardır. Brienne ve Podrick, Arya'yla karşılaşır. Daenerys, ejderhalarını kontrol edemediği gerçeğiyle yüzleşir ve onları kafese kapar. Jaime, Tyrion'a kaçması için yardım eder. Tyrion kaçarken babası Tywin’in Shae ile olan “yatak odası macerası”na tanıklık edince ikisini de öldürür.
 • Sezon 5 için:
8. Bölüm - Hardhome Arya suikastçi olma eğitiminde ilerleme kaydederken kendini ahlaki bir ikilemin içinde bulur. Sansa içinde bulunduğu çıkmazın sorumlusu olan Theon ile yüzleşir. Cersei hala esirdir ve itiraf etmesi için zorlansa da, mücadeleyi bırakmaz. Tyrion'ın yolu sonunda Daenerys ile kesişir. Jon, Hardhome'a yabanileri ikna etmek için gittiğinde Gece Kralı ile o ilk karşılaşmasını yaşar ve ölenlerin dirilişine şahit olur. Bu bölümden Ak Gezenler ile alakalı çok fazla bilgi ortaya çıkar.
 • Sezon 6 için:
5. Bölüm - The Door Sansa, Serçeparmak ile görüşmeyi kabul eder ve onunla yüzleşir. Jon ile Sansa birlik olup Kuzey'deki aileler ile ittifak arayışına girerler. Arya'ya kendini kanıtlaması için bir şans daha verilir, oyuncu bir kadını öldürmesi gerekir. Jorah, Daenerys'e onu sevdiğini ve Greyscale hastalığına yakalandığını söyler. Tyrion, Kızıl Rahibe ile görüşür ve bir ittifak arayışına girer. Yara, hakimiyetinin sınandığını anlar. Euron Greyjoy Demir Adaların başına geçerken Yara ve Theon, hayatları için kaçmak zorunda kalır. Bran ise Ak Gezenlerin kökenini keşfeder. Ayrıca Hodor'un neden Hodor olduğunu bu bölümde öğreniriz. 9. Bölüm - Battle of the Bastards Jon ve Sansa, Winterfell açıklarında Ramsey Bolton'la yüzleşir. Rickon Stark bu savaşta ölür. Savaşı, Serçeparmak ve Vadi'nin süvarilerinin gelişi ile Jon Snow kazanır. Ramsay ise hak ettiği şekilde (Sansa'nın ellerinden) ölümü ile kavuşur. Daenerys, düşmanlarına karşılık verir ve Mareen'inde hakimi olur. Theon ve Yara, Meereen'e ulaşır ve Daenerys ile bir anlaşmaya varırlar. 10. Bölüm - The Winds of Winter Cersei ve Loras Tyrell, İnanç tarafından yargılanır. Cersei mahkemesine gitmek yerine, şehrin göbeğindeki kocaman binayı ve içindeki herkesi havaya uçurur. Böylece Olenna Tyrell haricindeki tüm Tyrell ailesi ölür. Bunu gören Tommen daha fazla yaşamak istemez ve kendini camdan atar. Daenerys, Westeros'a yelken açmak için hazırlık yapar ve bölümün sonunda da açar. O sırada ise Ellaria Sand ve kızları ile Olenna Tyrell de Daenerys ile hareket etmek için hazırlıklara başlarlar. Davos, Melisandre ile yüzleşir, bu yüzleşmenin sonucunda Melisandre işlediği suçlar nedeni ile Winterfell'den kovulur. Sam ve Gilly, Hisar'a ulaşır. Bran, uzun süredir saklı kalan bir sırrı, yani Jon'un aslında Targaryen kanı taşıdığını keşfeder. O sırada ise Jon, Kuzey'deki Kral ilan edilir. Lord Frey ise Arya tarafından öldürülür.
 • Sezon 7 için:
3. Bölüm - The Queen's Justice, Bu bölümün belki de en kritik noktası ise Jon ve Daenerys'in karşılaşması olur. İkisi de birbirlerine boyun eğmeyi reddederler. Bu ikilinin arasındaki buzları kıran ise Daenerys'in ittifaklarından ikisinin çökmesi olur. Dany, Jon'a ejdercamı çıkarması için izin verir. Euron, King's Landing'e Yara, Ellaria Sand ve kızı ile birlikte döner ve onları Cersei'ye sunar. Cersei, Ellaria ve kızı ile yüzleşir ve tıpkı Ellaria'nın kızını zehirlediği gibi Cersei'de onun kızını zehirler. Bran, Winterfell'e geri döner ve Sansa ile birleşirler. Bran 3 Gözlü Kuzgun oluğunu açıklar. Sam, Jorah Mormont'un asla iyileşmeyeceğine inanıldığı Greyscale'ini iyileştirmeyi başarır. Bu sırada Daenerys'in askerleri Casterly Rock'ı ele geçirir. Ne yazık ki Lannister'lar buna hazırlıklı olduğunundan kaleyi çoktan boşaltmışlardır ve kendi planlarını yapmışlardır. Lannister askerleri Olenna Tyrell'in ikamet ettiği Highgarden'ı ele geçirirler. Jamie, Olenna için merhametli bir ölüm planlar. Olenna ölüm döşeğinde Joffrey'i öldürenin kendisi olduğunu Jamie'ye açıklar. 4. Bölüm - The Spoils of War, Jon, Daenerys'e bulduğu mağara resimlerini gösterir, böylece Dany, Az Gezenlere inanır. Tam birlikte savaşmaya karar verecekken, Dany, Lannister'ların Highgarden'ı ele geçirdiklerini öğrenir. Bunun üstüne Lannister'lar, Highgarden'dan dönerken Daenerys ve adamları onlara saldırır. Dany büyük bir zafer kazanır. Bu savaş sırasında az daha Jamie Lannister ölür. Arya sonunda Winterfell'e varır, böylece hayatta olan tüm Stark çocukları bir araya gelir. 7. Bölüm - The Dragon and the Wolf King's Landing'de beklenen görüşme gerçekleşir. Kurtlar, aslanlar ve ejderler karşılıklı oturur ve uzun süren tartışmalardan sonra Ak Gezenlere karşı birlik kararı alırlar. Lakin toplantı sonrasında Jamie, Cersei'nin aslında yalan söylediğini öğrenir ve sözünü tutmak için onu terk eder. Winterfell'e dönüş yolunda ise Daenerys ile Jon artık hislerine karşı koyamazlar. Bu durum da ne hikmetse Tyrion'ı endişelendirir. Ayrıca Sam ile Bran buluştuklarında Jon'un aslında Demir Taht'ın gerçek varisi olduğunu öğrenirler. Winterfell'de ise Starklar birlikte hareket etmeyi öğrenir ve Petyr Baelish'in işlediği suçlardan ötürü onu idam ederler. Arya, Baelish'in boğazını keser. Gece Kralı ise dirilttiği Viserion'u kullanarak duvarı yıkar, bölüm sonunda, Ak Gezenler duvarı geçer.

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!