Okunma Sayısı: 22
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

AYURVEDA : İyileşmenin Annesi - IV


AYURVEDA : İyileşmenin Annesi - IV
Yazıya başlamadan önce dilerseniz bu serinin birinci, ikinci ve üçüncü yazılarını okuyabilirsiniz.
Pitta : Sindirim ve Metabolizma Enerjisi

Pitta türleri yangının niteliklerinin çoğuna sahiptir. Ateş gibi sıcak, delici ve keskindir. Benzer şekilde pitta insanlarının sıcak bedenleri, nüfuz eden fikirleri ve keskin zekâları vardır. Dengesiz olduğunda çok tedirgin olabilirler. Pitta gövdesi türü, orta boylu bir yapıya sahiptir ve ince ciltlidir. Çok sayıda çilleri olabilir. Derileri ılık ve az da olsa kırışmıştır. Saçları ipeksi olma eğilimindedir ve genellikle erken grileşme veya saç dökülmesi yaşarlar. Gözleri orta büyüklükte ve konjonktiva nemlidir. Burunları keskin ve ucu kırmızımsı olma eğilimindedir.

Pitta metabolizmaya, iyi sindirime ve güçlü iştaha sahiptir. Bol miktarda yiyecek ve sıvıyı severler. Sıcak baharatları ve soğuk içecekleri severler. Ancak onların anayasası tatlı, acı ve büzücü zevkleri ile dengelenir. Pittaların uykusu sağlam ve orta sürelidir. Kolayca terlerler. Elleri ve ayakları sıcak kalır. Pitta güneş ışığına, sıcağa ve ağır fiziksel çalışmaya karşı daha düşük tolerans gösterir.Zihinsel olarak pitta türleri uyanık ve zekidir. İyi kavrama gücüne sahiptir. Bununla birlikte kolayca çalkalanır, saldırganlaşır ve dengesiz olduklarında nefret, öfke ve kıskançlık eğilimi gösterirler. Dış dünyada pitta insanları lider ve planlayıcı olmayı, maddi refahı aramayı severler. Zenginliklerini ve mallarını sergilemeyi severler. Pitta ateş, iltihaplı hastalıklar ve sarılık gibi ateş prensibini içeren hastalıklara sahip olma eğilimindedir. Yaygın semptomlar arasında deri döküntüleri, yanma hissi, ülserasyon, ateş, iltihaplar, konjonktivit, kolit ve boğaz ağrısı gibi hastalıklar bulunur.

Pitta özellikleri yağlı, sıcak, hafif, hareketli, dağıtıcı ve sıvı olduğundan dolayı bu niteliklerin herhangi birini aşan pitta, ağırlaşmaktadır. Yaz sıcak dönemdir, pitta mevsimidir. Güneş yanığı, zehirli sarmaşık ve kısa öfke krizleri yaygındır. Bu tür pitta bozuklukları, havalar soğudukça sakinleşme eğilimindedir. Diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri serinliği, serin yiyecekleri, biber ve baharatlardan kaçınmayı (özellikle Yeni Meksikalılar için zor) ve serin iklimleri vurgulamaktadır. Aşırı pitta sahibi kişilerin günün en serin aralığında egzersiz yapması gerekir.


Diyetle İlgili Konular

Pittaları pasifleştirmek için genel gıda kuralları arasında ekşi, tuzlu ve keskin gıdalardan kaçınılması yer alır. Vejetaryenlik pitta insanları için en iyisidir ve et, yumurta, alkol ve tuz yemekten kaçınılmalıdır. Doğal agresifliklerini ve zorunluluklarını sakinleştirmeye yardımcı olmak için tatlı, serinletici ve acı yiyeceklerin ve tatların diyetlerine dahil edilmesinde fayda vardır.

Arpa, pirinç, yulaf ve buğday pitta baskın bireyler için iyi besinlerdir ve sebzeler diyetlerinin önemli bir bölümünü oluşturmalıdır. Domates, turp, biber, sarımsak ve çiğ soğandan kaçınılmalıdır. Çok ekşi veya sıcak olan herhangi bir sebze pitta bitimine neden olacaktır fakat diğer sebzelerin çoğu onu sakinleştirmeye yardımcı olacaktır. Pitta denge halindeyken karaciğeri temizler. Salatalar ve çiğ sebzeler, tatlı meyvelerde olduğu gibi ilkbahar ve yaz aylarında pitta türlerine iyi gelir. Ekşi meyvelerden kaçınılmalıdır.Hayvansal gıdalar, özellikle deniz ürünleri ve yumurtalar yalnızca pitta türlerine göre ölçülü alınmalıdır. Kırmızı ve sarı mercimek hariç tüm baklagiller az miktarda iyidir. Siyah mercimek, nohut ve maş fasulyesi en iyisidir.

Çoğu fındık ve tohumda çok fazla yağ vardır. Bununla birlikte hindistan cevizi serinleticidir. Ayçiçeği ve kabak çekirdeği nadiren iyidir. Az miktarda hindistan cevizi, zeytin ve ayçiçek yağı da pitta için iyidir.

Tatlı süt ürünleri iyidir ve süt; tuzsuz tereyağı ve tuzsuz peynirleri içerir. Yoğurt ve baharat, bir miktar tatlandırıcı ve suyla karıştırıldığında kullanılabilir. Aslında pitta insanlar bir tatlandırıcıyı diğer iki dostan daha iyi kullanabilirler çünkü pittaları rahatlatır. Ancak az miktarda kimyon ve karabiberle birlikte kakule, tarçın, kişniş, rezene ve zerdeçal içeren sıcak baharatlardan kaçınmaları gerekir.

Kahve, alkol ve tütünden kaçınılmalıdır fakat ara sıra bira, bir pitta sahibi için rahatlatıcı olabilir. Siyah çay, zaman zaman az miktarda süt ve bir tutam kakule ile de kullanılabilir.
Pitta dengelemesi için genel kurallar:


  • Aşırı sıcaktan kaçın

  • Aşırı yağdan kaçın

  • Aşırı buhardan kaçın

  • Sınırlı tuz kullan

  • Soğuk ve baharatsız yiyecekler yiyin

  • Günün serin aralığında egzersiz yapın


 

Yazıdaki Görseller: 1, 2, 3, 4

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!