Okunma Sayısı: 13
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

AYURVEDA : İyileşmenin Annesi - V


AYURVEDA : İyileşmenin Annesi - V

Kapha tipleri mukavemet ve dayanıklılıkla kutsanmıştır. Dengeli, tatlı ve sevgi dolu eğilimlere sahiptirler. Sabit ve topraklanmış olma eğilimindedirler. Derileri yağlı ve pürüzsüzdür.

Yazıya başlamadan önce dilerseniz bu serinin birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü yazılarını okuyabilirsiniz.

Kapha : Yağlama EnerjisiGenel Açıklama

Kapha tipleri mukavemet ve dayanıklılıkla kutsanmıştır. Dengeli, tatlı ve sevgi dolu eğilimlere sahiptirler. Sabit ve topraklanmış olma eğilimindedirler. Derileri yağlı ve pürüzsüzdür. Fiziksel olarak kapha insanları, kolayca kilo alabilir ve yavaş bir metabolizmaya sahip olabilir. Egzersizi bırakma eğilimindedirler. Kalın derileri vardır. Vücutları ve kasları iyi gelişmiştir. Kalın, uzun kirpiklere ve kaşlara sahiptirler. Gözleri, büyük ve çekicidir. Uykuları derin ve uzundur. Kapha türleri tatlı, tuzlu ve yağlı yiyeceklerden etkilenir ancak yapıları en acı, büzücü ve keskin tatlarla dengelenir.

Psikolojik olarak kapha insanları; sakin, hoşgörülü ve bağışlayıcı olma eğilimindedir. Ancak uyuşuk hale gelebilir. Anlamakta yavaş olsalar da, uzun süreli hafızaları mükemmeldir. Dengesiz olduğu zaman kapha açgözlülük, kıskançlık, bağlanma ve sahiplenme eğilimindedir. Dış dünyada topraklanma, istikrar ve bağlanma eğilimleri para kazanmalarına yardımcı olur.Grip, sinüs tıkanıklığı ve mukoza içeren diğer hastalıklar gibi su prensibine bağlı hastalıklara sahip olma olasılıkları daha yüksektir. Durgunluk, aşırı kilo, diyabet, su tutma ve baş ağrısı da yaygındır. Kapha, ay doldukça daha da ağırlaşabilir çünkü o sırada su tutma eğilimi vardır. Kış, en büyük kapha birikiminin zamanıdır. Kapha dengeleyici diyet ve yaşam tarzı değişikliklerinin ardından o mevsimde en önemlileridir.Diyetle İlgili Konular

Kapha insanlar için diyet kuralları acı, büzücü ve keskin tatları vurgulamaktadır. Aslında genel gıda tüketimini sınırlarken zihinlerini canlandıracak yiyeceklere ihtiyaçları vardır. Özellikle kızartılmış veya yağlı yiyecekler gibi süt ürünleri ve yağlardan kaçınmalıdır.Kapha baskın yapıya sahip olanlar, karabuğday ve darı ile arpa, pirinç ve mısırın takip ettiği optimal tahıllar olan pitta veya vata yapılarından daha az taneye ihtiyaç duyarlar. Kavrulmuş veya kuru pişmiş tahıllar en iyisidir. Bütün sebzeler kapha için iyidir fakat çok tatlı, ekşi veya sulu sebzelerden kaçınırken; yeşil yapraklı sebzeler ve toprağın üzerinde yetişen sebzeler, kök sebzelerden daha fazla vurgulanmalıdır. Genellikle kaphalar çiğ sebzeleri yiyebilir, ancak buharda pişirilmiş veya kızartılmış yiyeceklerin sindirimi daha kolaydır. Elma, kayısı, kızılcık, mango, şeftali ve armut gibi daha sıkılaştırıcı ve kuru meyveler tercih edildiğinden çok tatlı veya ekşi meyvelerden kaçınılmalıdır.

Sadece nadiren kapha halkı hayvansal gıdalara ihtiyaç duyar. Tavuk, yumurta, tavşan, deniz ürünleri ve geyik eti yiyebilirler. Vücutları yüksek miktarda protein gerektirmediğinden, baklagilleri fazla tüketmemelidir ancak bunlar yağ eksikliği nedeniyle onlar için etten daha iyidir. Siyah fasulye, maş fasulyesi, barbunya fasulyesi ve kırmızı mercimek kapha türleri için en iyisidir.Kuruyemiş ve tohumların ağır nitelikleri kaphayı içindeki yağ gibi ağırlaştırır. Ara sıra ayçiçeği ve kabak çekirdeği iyidir. Badem, mısır, aspir veya ayçiçeği yağları az miktarda da kullanılabilir. Aynı şey süt ürünleri için de geçerlidir. Genel olarak sütün ağır, serin ve tatlı özelliklerinden kaçınılmalıdır.

Kapha halkı tatlılardan kaçınması gerektiğinden kullanmaları gereken tek tatlandırıcı, ısıtmalı çiğ baldır. Bununla birlikte tuz hariç tüm baharatları, zencefili ve sarımsağı kullanabilirler. Baskın doshası kapha olan ve diğer iki dozdan çok az etkisi olan bir kişi, kahve ve çay gibi uyarıcıların ara sıra kullanılmasından yararlanabilir. Ayrıca tütün ve sert likörden zarar görmezler. Ancak, onlar için gerçekten hiç alkol gerekmez. Alkol kullanmayı seçerlerse, şarap en iyi seçimdir.

Kapha'nın dengelenmesi için genel kurallar:

 • Bol bol egzersiz yapın

 • Ağır gıdalardan kaçının

 • Aktif tutmak

 • Süt önlemek

 • Buzlu yiyecek ve içeceklerden kaçının

 • Rutini değiştir.

 • Yağlı ve yağlı yiyeceklerden kaçının

 • Hafif kuru yiyecekler yiyin

 • Gündüz uyku yok


Unutmayın, denge ve sağlık konusundaki ilerlemeniz, diyet ve yaşam tarzı kurallarına ne kadar iyi uyduğunuzla orantılıdır. Eski alışkanlıklar bazen zor ölür ve değişiklikleriniz çok kademeli olabilir ancak ilerleme sağlamak için değişikliklerin yapılması gerekir. Kendi değişim oranınızdan siz sorumlusunuz.

 

Yazıdaki Görseller: 1, 2, 3, 4, 5

 
Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!