Okunma Sayısı: 145
  • 1
  • 0
  • 0
  • 0

Kim Bu Bedük?


Kim Bu Bedük?
Hepimizin duyduğu, illa ki kulağımıza çarpan bir isim Bedük.Tam adıyla Serhat Bedük, 1979 Ankara doğumlu. Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım bölümünden mezun. Hem de ilk üç kişi içerisinde yer alıp kazandığı için burslu bir şekilde okuyup mezun oluyor. Müzik hayatına 16 yaşında Ankara'da bir metal grubunun brutal vokali ve ritim gitaristi olarak başlıyor.Grunge, house, trip-hop, rock, blues, funk... Pek çok müzik türüne el atmış bir isim Bedük. İlk albümü olan "Nefes Almak Zor"u ise 2004 yılında piyasaya sürüyor. Bu albümün en fazla ses getiren şarkısı ise hiç şüphesiz, ''Son Sigaram''.
2007 yılında Audiology Records etiketiyle ikinci albümünü yayınlıyor: "Even Better". Bu albüm daha önce Türk dinleyicilerin çok da alışık olmadığı sound'lar içeriyor. Yepyeni bir soluk getiriyor piyasaya açıkçası. Elektronik temalı bu albümü konserlerinde enstrümanlarla daha da farklı, daha da hareketli bir şekilde dinleyiciyle buluşturan Bedük; sahne şovlarıyla ayak seslerini duyuruyor müzik endüstrisine.2008'de çıkardığı ''Dance Revolution'' albümü ile iyiden iyiye popüler olmaya başlıyor. Automatik adlı şahane şarkıya çektiği düğün temalı klibi ise adeta viral oluyor. Fenomen olan klip, istemsiz bir şekilde kolbastı dansının Türkiye'de popüler olmasında bir etken haline geliyor. Bu şarkı haftalar boyu MTV Türkiye'de ve radyolarda 1 numarada kalmayı başarıyor.
2009'da Algida'nın Cornetto ürünü için bestelediği şarkı "Gel Aşka" güzel bir başarı yakalıyor ve bu şarkıyı single olarak piyasaya sürmekle yetinmeyip bir de klip çekiyor. Bu klipte Türk folklorunun en önemli motiflerinden Aşık ile Maşuk'u görüyoruz.
''Electric Girl'' ve ''This Fire''ın yer aldığı ''Go'' albümü 2010'da Colombia Records/Sony tarafından Avrupa'da ve ABD'de piyasaya sürülüyor. Bertan Başaran'ın yönettiği ''Electric Girl'' klibi MTV, VH1 ve Ukrayna M1 listelerinde yerini alıyor.
2011'de çıkardığı ''Ful'' albümü bir önceki albümü ''Go''nun remix'lerini ve bununla birlikte 3 yeni şarkıyı içeriyor. Sadece 3 yeni şarkı deyip geçmemek lazım, çünkü bu albümün alametifarikası klipleri. ''Ful Animasyon'' şarkısında ''RealD 3D'' teknolojisini kullanarak Türkiye'de bir ilke imza atıyor ve ne kadar yenilikçi olduğunu bir kez daha gösteriyor. ''Discobreaker''ın klibi için ise Microsoft Türkiye ile iş birliği yapıyor. HTML 5'in imkanlarından yararlanarak interaktif bir klip çeken Bedük; bu teknolojiyi kullanan Türkiye'de ilk, dünyada ise 4. klibe imza atıyor. Bu albümle Amerika'da CMJ RPM listesinde 12 numaraya kadar yükseliyor.
2018 Nisan'da çıkardığı 7. albümü olan ''FlashForward''ın öne çıkan iki şarkısı, ''We Dance'' ve ''Gravity''. İngiltere'de kaydedilen albümün lansman konserini Londra O2 Arena'da verirken hem görsel hem müzikal bir şölenin sinyallerini de veriyor. Albümün sürpriz parçası ise tam 10 yıl önce sansasyon yaratan ''Automatik'' şarkısının düzenlemesi olan ''Automatik X''. Bazı çevrelerce oryantal ezgiler içerdiği için beğenilmeyen ''Alive'' şarkısı ise Doğu ve Batı müziğinin yağ gibi akıp giden bir sentezi.
28 Haziran 2019'da yayınladığı ''Dünya Hep Böyle Dönsün'' albümü aynı adı taşıyan parçasını saymaz isek sadece remix'lerden oluşuyor.YouTube gibi platformlarda neredeyse her videosunun altı "Hak ettiği değeri görmüyor." temalı yorumlarla dolu olan Bedük, özellikle ''FlashForward''da görülen evrensel ve yenilikçi tavrın diğer işlerine de yansıması ile her seferinde elektro müzik severler için şahane işlere imza atmayı başarıyor. Umuyoruz ki bundan sonra hak ettiği değeri fazlasıyla görür ve bizler için böyle fantastik işler yapmaya devam eder!Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!