Okunma Sayısı: 322
  • 2
  • 0
  • 0
  • 0

Popüler Kültüre Yenilmiş Güzel Şarkılar


Popüler Kültüre Yenilmiş Güzel Şarkılar
Bazen arkadaşlarla beraberken onların açtığı, bazen haftalık keşifte dolanırken karşılaşılan, bazen de ani bir yükselmeyle beğenilip Shazam'lanılan çok da popüler olmayan şarkılar vardır ya... İşte burada öyle şarkılardan bahsedeceğiz. Müzik piyasasına yeni adım atmış henüz ismi duyulmamış müzisyenlerin şarkılarından, milyon dolarlar kazanan ama bazı şarkıları diğerlerinin gölgesinde kalan sanatçıların şarkılarına kadar uzanan aralıkta bir liste bu. Hem de gezegenin her yerinden müzisyenlerle dolu. Umarım aralarında bilmediğiniz ve beğeneceğiniz şarkılara rastlarsınız. Lafı çok da uzatmadan ilk şarkımızla başlayalım;

Otha - One of the Girls


Norveçli şarkıcı ve prodüktörün henüz sadece iki şarkısı var; 'One of the Girls' ve 'I'm on Top'. Ama sadece bu iki şarkıyla bile gelecek vaadeden bir kariyer imajı çiziyor. 'One of the Girls'; 8-bit'lik girişi, kendini yavaşça ele veren synth ritmi ve vurucu drum-pad bass ile 'club' müziğinin evrildiği yere ışık tutuyor. Sözlerinin dinleyiciyi sarıp sarmaladığı bu şarkı bizi 'açık uzay'a götürüyor.

“Hey all you girls and boys
Move your feet out to the open space”

Georgia - Started Out

İngiliz baterist, şarkıcı, prodüktör ve daha bir çuval dolusu yeteneğe sahip olan Georgia'nın 'Started Out' şarkısı 2015'te çıkardığı kendi adını taşıyan albümden sonra gösterdiği ilk yaşam belirtisi... Beklediğimize değdiğini kendi adıma söyleyebilirim.

“We are wicked young fools so behave now
Back in the arms of somebody who saved us”

Melis Güven - Zaman

Yalova doğumlu Türk vokal ve söz yazarı olarak kariyerine devam eden Melis Güven'in bu şarkısı, bu topraklarda duymaya çok da alışık olmadığımız yapımlardan biri. Kadifemsi ses tınısının, çok kaliteli müzikal altyapıyla birleştiği enfes bir şarkı.

“Ve sen ve ben ve biz yansak da severiz böyle yanılsak da”
Mashrou' Leila - 3 Minutes

Lübnan'da, Beyrut Amerikan Üniversitesi'nde kurulan grup uzun yıllardır politik, özgürlükçü ve aktivist duruşlarıyla büyük alkış topladı. Ama kendilerini sevmemizin asıl sebebi bize Arapça'nın fonetiğini sevdirecek kadar güzel olan '3 Minutes' gibi şarkıları. Onları şuradan daha detaylı tanıyabilirsiniz;

https://www.wannart.com/ortadoguda-bir-vahamashrou-leila/

“Why bother being, instead of becoming?
Anyway, all things live to die as a new tune.”

Paradis - Instantane

'Recto Verso' albümüyle iyi bir çıkış yakalayan Fransız ikili bu şarkılarında genelden daha deneysel çalışarak farklı bir şeyler ortaya çıkartmış. Bizi 6 dakikalık bir yolculuğa çıkarıp adeta içine çeken bu şarkı gerçek bir 'uzun yol şarkısı'.
“An improvised rendezvous,

Of rugged harmonies,

An inappropriate house,

A simple song to summarize”
Total Giovanni - When We Break


Geçtiğimiz 10 yıl, Avustralya'dan çıkan dans müziğine çok iyi geldi. Flume, the Presets, Miami Horror... Böyle sanatçıların lokomotifliğini yaptığı ekolden çıkagelen bir grup Total Giovanni. 2015'te yayınladıkları 'When We Break' ise bu listede olmayı her yönüyle kesinlikle hak eden muazzam bir şarkı.

“Have you ever truly known yourself to be alone in any given circumstance?”
1000mods - Vidage

Böyle bir listede Rock müzikten bahsetmemek olmazdı. Stoner Rock türünün Yunanistan'daki en büyük temsilcilerinden biri 1000mods. Açıkça belirtmek gerekirse komşuda yaygın olan bu müzik türündeki rekabet, kendilerini sürekli daha iyi olmaya sürüklüyor. Biraz eğlenmek isteyenlere YouTube'da bu videonun altındaki yorumları okumalarını tavsiye ediyorum :)

“And as i'm driving with the angels by my side
They tell me my friend
Ain't your window open wide”

Gesaffelstein - Viol

Fransız müzik programcısı, DJ, söz yazarı ve plak yapımcısı olan Gesaffelstein yani Mike Levy hem çok yenilikçi hem de çok yetenekli. The Weeknd ve Pharrel Williams gibi isimlerle çalışmadan öncesinde çıkardığı şarkılardan biri var bu listede. 'Viol'ün dilimizdeki karşılığı 'Tecavüz'. İçinde söz barındırmayan, sizi şimşeklerle dolu bir gecenin dijital evrenine sürükleyen bu şarkı daha önce duyduğunuz elektronik müziklere benzemeyebilir.
She Past Away - Asimilasyon

Maalesef yurt dışında Türkiye'den daha çok dinlenen Türk bir grupla devam ediyoruz. Bursa kökenli grubun tarzı Post-Punk, Dark WaveVolkan Caner ve İdris Akbulut tarafından kurulan grubun gotik bir imajı var. Bu listedeki 'Asimilasyon', 'Narin Yalnızlık' adlı albümlerinin en güzel şarkılarından biri ve en az Gesaffelstein'ın Viol'ü kadar karanlık.

“Yakıcı güneş doğuyor
Küflü zihinlerde
Ahmaklar uluyor
Asimilasyon”Kollektiv Turmstrasse - Sorry I Am Late


Minimal Tekno türünün gerçek temsilcilerinden Kollektiv Turmstrasse, Christian Hilscher ve Nico Plagemann tarafından 1998 yılında Hamburg'da kuruldu. İlk albümlerini 2006'da yayınlayan ikili, birçok kez Tekno Müzik festivallerinde boy gösterdi. Burada yer alan 'Sorry I Am Late' şarkıları ünlü Dj Solomun'un, Boiler Room setinde çaldığı şarkılardan biri.
ODIE - North Face

Nijeryalı-Kanadalı olan 22 yaşındaki sanatçı müziği gerçekten sevdiğini, ablasının Usher-Confessions albümünü dinlerken fark ediyor. Annesinin Michael Jackson hayranlığının da kendisi üzerinde büyük rol oynadığını söylüyor. İlk albümü olan 'Analogue' 2018'de çıktı. 'North Face' ise albümün hit şarkılarından biri.

“This place ain't for me, I know it's time
Look up at the sun, I know I've begun”

Space - Ballad For Space Lovers

Listeyi çok özel bir şarkıyla sonlandırıyoruz... Fransız grup, 'Magic Fly' albümünü 1977 yılında piyasaya sürdü. Biraz melankolik, fazlaca harika olan bu şarkı ise albümün en iyilerinden.
Bu yazıda duyduğunuzu pek düşünmediğim, popüler olmayan şarkıları derlemeye çalıştım. Çalıştım ki daha fazla duyulsunlar ve daha fazla insanı mutlu edebilsinler. Umarım aralarından en az 1 tanesi hoşunuza gitmiştir. Şarkılar ve beraberinde getirdikleri duygular paylaştıkça artıyor çünkü. Sizin de bu listede olmalı dediğiniz şarkılar varsa lütfen bizimle paylaşın. Görüşmek üzere...

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!