Okunma Sayısı: 65
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Duymanız Gereken Elektronik Müzikler


Duymanız Gereken Elektronik Müzikler
Tamamen elektronik jeneratörlerle yapılan ilk müzik 1953 yılında Almanya'da üretildi. Çoğu insan 21. yüzyılda popüler olduğunu düşünse de aslında 1970'lerin ortalarından beri popüler. Öncülüğünü Giorgio Moroder, Jean Michel Jarre, Kraftwerk gibi isimlerin yaptığı elektronik müzik çoğu Rock grubu tarafından da kullanıldı. Progresif Rock efsanesi Pink Floyd, 'Shine On You Crazy Diamond' şarkısında Minimoog Synthesizer kullandı ve o kadar homojen bir şekilde kendi soundlarıyla birleştirildi ki ortaya çok güzel bir şarkı çıktı. Fakat bu yazıda bunun gibi iki tür arasındaki işbirliklerinden değil, tamamen elektronik müzikten oluşan bir listeden bahsedeceğiz. Duymanız gereken ve büyük ihtimalle henüz duymadığınız, biraz da kıyıda köşede kalmış bazı elektronik müziklerden.

Blank Banshee - Teen Pregnancy





Blank Banshee sahne adıyla tanınan Kanadalı'nın gerçek adı Patrick Driscoll.2012'de çıkarttığı 'Blank Banshee 0' albümüyle tanınan sanatçı, Vaporwave akımının motifleri ile trap müziği bu albümde birleştirdi. Şu an bilinen adıyla Vaportrap akımı. Henüz Vaportrap'le karşılaşmamış insanlar için güzel bir giriş şarkısı niteliğinde.

Ash - Heaven





 

Günümüzde Kanada'da yaşayan Kahire'li sanatçı Orta doğu melodileriyle Deep House ritmini çok iyi bir şekilde bir araya getiriyor. Dinlemesi çok keyifli olan bu işlerden biri de 'Heaven'.

Pional - Tempest





İspanyol prodüktör Miguel Barros, Madrid'li bir elektronik müzisyen. Kendine 'Pional' adını verdiği solo proje 2010'da çıkarttığı ilk EP'si 'A Moot Point' ile başlıyor.Tempest şarkısını ise 2018'de çıkardı.

Miami Horror - Moon Theory





Listemize çok güzel bir şarkıyla devam ediyoruz. Miami Horror; Melbourne, Avustralya'da Benjamin Plant öncülüğünde bir araya gelen bir elektronik müzik grubu. 'Moon Theory' şarkıları 2010'da çıkardıkları 'Illumination' albümünden.

Punctual - Mela





Birleşik Krallık'lı elektronik müzik ikilisi Punctual'ın bu şarkısı 'Fading Youth EP'lerinden. Hintçe olan bu şarkının gayet neşe dolu bir tınısı var.

Adana Twins - Relentless ft. Jeppe Kjellberg





Müzik kariyerlerine 1999 yılında Hip-Hop DJ'i olarak başlayan Alman DJ/Prodüktör ikilisi ''Strange'' ve ''Everyday'' projeleriyle elektronik müzik dünyasında tanınmaya başladı. İsimlerini gerçekten de Adana Kebap'tan alan bu ikiliyle ilgili daha fazla bilgi almak için bu yazımızı okumanızı tavsiye ederim:

https://www.wannart.com/elektronik-muzigin-ve-turk-mutfaginin-harmanlanmis-hali-adana-twins/

Pirupa - We Must Be (The Piano Track) feat. Mr V (Vocal Mix)





2009, 2010 ve 2012'de Beatport'ta en çok indirilen şarkıların yaratıcısı Pirupa, bu şarkısında vokaller için Mr V ile çalıştı.Altyapısı kadar sözleri de etkileyici olan şarkıda saygı, sevgi ve eşitlikten bahsediliyor.

We must be, all in this together
We must live to respect, one another
Lead the way for you in high
All you need to do is try, this is the plan, to make us unified

Hot Since 82 - Veins





2012'den beri Hot Since 82 adıyla devam eden Daley Padley, çok erken yaşlardan beri elektronik müziğe ilgili. 17 yaşında DJ'lik eğitimi alan İngiliz, Pazar günleri 12-13 saatlik setlerle Barnsley'deki bir müzik kulübünde çalarak başlamış. 2015 DJ Awards'ta 'Best Tech House DJ' ödülünü kazanan sanatçı Veins şarkısıyla giriyor bu listeye.

Avoure - Aura





Ukrayna'lı prodüktörün müzik kariyeri Lane 8 ile yaptığı işbirliğiyle başladı. Beraber yaptıkları şarkının adı ''Let Me''. İlk solo albümü olan ''U''yu 2018'de çıkaran sanatçı, yeteneğini o albümdeki Aura şarkısıyla bize gösteriyor.

Monolink - Black Day





Monolink sahne adını kullanan Steffen Linck, kariyerinin ilk zamanlarından beri hem sound hem de canlı performans olarak klasik DJ'lerden farklı şeyler yapmaya çalışıyor. Leonard Cohen ve Bob Dylan'dan etkilenen Alman, konserlerinde canlı vokal ve enstrüman kullanıyor.

CamelPhat & Cristoph - Breathe (ft. Jem Cooke)





''Cola'' şarkısıyla tanıdığımız müzik ikilisi CamelPhat ve bir diğer başarılı prodüktör Cristoph'un yaptığı, vokalleri ise Jem Cooke'un üstlendiği bir yapım. Tamamen İngiliz ürünü olan bu şarkı tam anlamıyla harekete geçiriyor.

 

Bu listede sizlere çok popüler olduğunu düşünmediğim bazı elektronik şarkılardan örnekler sunmaya çalıştım. Umarım aralarında bilmediğiniz, beğendiğiniz ve daha sonra da dinleyeceğiniz şarkılar bulmuşsunuzdur. Müzik dinlemeyi ihmal etmeyin, görüşmek üzere...

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!