Okunma Sayısı: 164
  • 5
  • 1
  • 0
  • 0

Tanrı İnsan Beyninin İçinde Midir ?


Tanrı İnsan Beyninin İçinde Midir ?

Hayatı boyunca ressamdan ziyade heykeltıraş olarak anılmak için çaba gösterse de bıraktığı eserlerle iyi bir ressam olduğunu da kanıtlamış Rönesans sanatçısı.


 


MICHELANGELO


Michelangelo 6 Mart 1475'te İtalya'nın Arezzo yakınlarında doğar. Ailesi, o daha bir aylıkken Floransa'ya taşınır. Ve aslında bütün her şey Michelangelo'nun Floransa'ya gitmesiyle başlar. 6 yaşında annesini kaybettikten sonra 13 yaşına geldiğinde Floransa'da Domenico Ghirlandaio isimli bir ressamın yanına örenci olarak verilir.


Michelangelo, heykeldeki kendini kanıtladığı ilk ve en ünlü eseri olan çocuk kral davud'un heykelini yaptığında henüz 26 yaşındadır. Beş buçuk metrelik bir mermer kütleden çıkaracağı eser için genç michelangelo, mermer bloğunun yanına bir baraka inşa ederek yardımcısız bir şekilde, çoğu zaman geceli gündüzlü çaışarak Rönasans sanatının harikalarından biri olarak kabul edilen Davud'u yaratır.Eser, Davut'un Golyata saldırmaya karar verdiği anı simgelemektedir. 517 cm  Yıl: 1504


 


 


 


Gelelim Rönesans'ın en dikkat çekici eserleriden birine. Ademin yaratılışı tablosu.


1505 yılında Papa 2. Julius tarafından kendisine Vatikan'ın Sistine Şapeli'nin tavan resimlerini yapılması işi verilir. İş verildikten 3 yıl sonra başladığı bu görevde Michelangelo 520 metrekarelik bir alanda yaklaşık dört yıllık bir çalışmayla bitirir.1511 yılında yapılan bu tablo şu an Vatikan'da Sistine Şapeli'nin tavanında bulunuyor.


 


"TANRI ASLINDA SİZSİNİZ, O SİZİN İÇİNİZDE"


Bu yorumu eser yapıldıktan 500 yıl sonra  Dr. Frank Lynn sinir bilimi ve anatomi bakış açısında bu eseri inceliyor ve tanrının içinde bulunduğu şeklinde gerçekten de beyin olduğunu öne sürüyor. Daha sonra Dr. Mark Lee tarafından yapılan detaylı incelemede eserdeki şekillerin insan beyninde, orjinal isimleriyle  sulci - cerebrum - brainstem - frontal lobe - basilar artery - pituatary gland  ve optic chiasm yapılarıyla eşleştiğini söylüyor.   
Hangi figür, hangi figüre ihtiyaç duyuyor ve hangisi daha çabalı gözüküyor sizce ?


Ve genel resme baktığımızda hangisi daha güçlü bir duruş sergiliyor ?


Tanrı bütün vücudunu uzatmışken, aslında Adem'in bir tık parmağını kaldırması gayet yeterli olacak gibi durmuyor mu ?


Michelangelo'ya göre Tanrı insanı yaratmıyor, İnsan kendi zihnindeki Tanrı'yı kendisi yaratıyor.


Peki sizce,


Tanrı insan beyninin içinde midir ?


 


Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!