OSCAR ÖNCESİ SON TAHMİNLER

OSCAR ÖNCESİ SON TAHMİNLER
 • 5
  0
  0
  0
 • EN İYİ FİLM 


   
  All Quiet on the Western Front 
   Avatar: The Way of Water 
  The Banshees of Inisherin 
  Elvis 
  Everything Everywhere All at Once 
  The Fabelmans 
  Tár 
  Top Gun: Maverick 
   Triangle of Sadness 
  Women Talking 
    
  Çok büyük bir sürpriz olmadığı sürece Daniellarımız alacak ödülü. Tüm sezon boyunca çoğu ödülü toplaya toplaya geldiler. Oscar’a son 1 hafta kala Spirit Awards’ı da alınca artık kesin gözüyle bakabiliriz ödülün sahibi olacaklarına. BAFTA dışında ki BAFTA’da ödülün All Quiet In Western Front’a gitmesi oldukça şaşırtıcıydı bence genelde sektör artı eleştirmenler tarafından sevilen bir film oldu. Ben bu noktada filmin oldukça zamansız olduğunu da eklememiz lazım. Oscar en iyi film kategorisinde zamansız filmlere çok fazla şans tanıyor, şimdiden tebrik edelim Daniellarımızı. 

      EN İYİ ERKEK OYUNCU

   

     

   

  Austin Butler (Elvis) 
  Colin Farrell (The Banshees of Inisherin) 
  Brendan Fraser (Balina / The Whale) 
  Paul Mescal  Aftersun) 
  Bill Nighy (Living) 


  Bu senenin en tartışmalı kategorisi olan kısma geliyoruz. Golden Globe’lu Austin Butler, SAG’lı Brendan Fraser ve bence kategorinin en iyisi olan Colin Farrell. Kendi gönlümden geçen Colin’in alması ama maalesef vermeyecekler. Oscar genelde en iyi makyaj ile paket olan performansları seviyor ama bence Brendan Fraser’ında çok bir şansı yok. SAG’ı  vererek sektörde görüldüğünü ve sevildiğini belli ettiler zaten çoktan. Dolayısıyla Austin Butler Elvis’le alacak gibi görünüyor. Tıpkı Rami Malek’in Bohemian Rhapsody ile ödül alması gibi bir görüntü olacak.


  EN İYİ KADIN OYUNCU 

  Cate Blanchett (Tár) 
  Ana de Armas (Blonde) 
  Andrea Riseborough (To Leslie) 
  Michelle Williams (/ The Fabelmans) 
  Michelle Yeoh ( Everything Everywhere All at Once) 


  Michelle Yeoh’un açık ara önde geleceğini düşünüyorum. En son Spirit Award’da  alınca kesinleşmiş oldu sanki. Bir Cate Blanchett süprizi gelmezse ki - 2 Oscar’dan sonra gelir mi emin olamadım- büyük ihtimal alacak Michelle. Film çok sevildi, yönetmenler çok sevildi, Michelle’de eli boş dönmeyecektir.  


  EN İYİ YÖNETMEN

   


  Martin McDonagh (The Banshees of Inisherin) 
  Daniel Kwan, Daniel Scheinert ( Everything Everywhere All at Once) 
  Steven Spielberg (The Fabelmans) 
  Todd Field (Tár) 
  Ruben Östlund ( Triangle of Sadness) 


  Galiba en iyi film ile en iyi yönetmenin aynı filme gideceği bir yıl izleyeceğiz. Danielların bu film ile başardıkları işin oldukça dahiyane olduğunu söylüyor bütün sektör. Dolayısıyla alacaklarına net gözüyle bakılıyor. Steven Spielberg’in aday olduğu bir listede ödül almak prestijlerine prestij katacak orası kesin.  

  EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU 

  Brendan Gleeson (The Banshees of Inisherin) 
  Brian Tyree Henry (Causeway) 
  Judd Hirsch (Fabelmanlar / The Fabelmans) 
  Barry Keoghan (The Banshees of Inisherin) 
  Ke Huy Quan (Her Şey Her Yerde Aynı Anda / Everything Everywhere All at Once) 


  Her ne kadar BAFTA’da ödülle buluşan bir Barry Keoghan varsa Oscar’da pek görüleceğini düşünmüyorum. The Banshees of Inısherin Oscar’ın bayılabileceği bir film değil ve bunu da göz önüne alacaklardır. Ke Huy Quan ödülün sahibi olacak gibi görünüyor. 

  EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU

  Angela Bassett (Black Panther: Yaşasın Wakanda / Black Panther: Wakanda Forever) 
  Hong Chau (Balina / The Whale) 
  Kerry Condon (The Banshees of Inisherin) 
  Jamie Lee Curtis (Her Şey Her Yerde Aynı Anda / Everything Everywhere All at Once) 
  Stephanie Hsu (Her Şey Her Yerde Aynı Anda / Everything Everywhere All at Once) 


  Bir tarafta oldukça iyi bir performans sergileyip BAFTA’yı da kucaklayan Kerry Condon bir yandan da SAG’ı alan Jamie Lee Curtis. Oldukça güçlü bir yarış olduğunu düşünüyorum. Gönlüm Kerry Condon’dan olduğu için hislerimi dinleyip Jamie Lee Curtis’i bir kenara atmak istiyorum.

   
  EN İYİ UYARLAMA SENARYO

  All Quiet on the Western Front 
  Glass Onion: A Knives Out Mystery 
  Living 
  Top Gun: Maverick 
  Women Talking 


  İlginç bir şekilde All Quiet On the Western Front çok sevildi. O kadar sevildi ki BAFTA’yı aldı inanılır gibi değil. Bafta’yı almasa Women Talking’e bir şans veririlerdi ama şimdi hiçbir şansı yok. All Quit On The Western Front’u şimdiden tebrik edelim 🙁 


  EN İYİ ÖZGÜN SENARYO

   

  The Banshees of Inisherin 
  Everything Everywhere All at Once 
  The Fabelmans 
  Tár 
  Triangle of Sadness 


  Everything Everywhere All At Once en iyi filmi alacağı için en iyi özgün senaryoyu da vermeyeceklerini düşünüyorum. O kadar da değil demek istiyorum. The Banshees Of Inısherin’in görülebileceği tek kategori dolayısıyla Martin McDonagh’ın hatırına vermeleri gerekiyor. 

   


  Oscar ödülleri Türkiye saatiyle 13 Mart 04.00’da ekranda olacak. Açıkçası adayların güçlülüğü bakımından özellikle pandemiden sonraki 2-3 yıl içerisinde en heyecanlandığım sene oldu. Everything Everywhere All At Once ismini bolca duyduğumuz, zamanımızın Disney yıldızının ödül alacağı bir gece olacak. Heyecanlı bir gece olacak gibi görünüyor. Ödül sezonunun sonuna gelmiş bulunmaktayız sayın Oscar severler. Herkese şimdiden iyi seyirler!


  Yorumlar (0)

  Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

  Yorum Bırakın

  Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.