Okunma Sayısı: 65
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

“Charlie Bartlett” Hakkında Konuşmak İster Misiniz?


“Charlie Bartlett” Hakkında Konuşmak İster Misiniz?
"Bunun hakkında konuşmak ister misin?"

2007 yapımı bir gençlik filmi olan Charlie Bartlett, devlet lisesine geçiş yapan zengin bir çocuğun, okulun gayriresmî psikiyatristi oluş hikayesini anlatıyor. Eğlenceli müzikleriyle bizi anında içine çeken film, son dakikasına kadar hareketli temposundan hiçbir şey kaybetmiyor.


Peki Charlie Bartlett kimdir? Nasıl biridir?


Charlie'nin annesi Marilyn Bartlett filmin ilk sahnelerinde onun için şu cümleleri kullanıyor: "Yenilikçi, oldukça zeki. Motivasyonu çok yüksek."

Aile hayatına bakacak olursak; Charlie'nin annesi anlayışlı, oğluna oldukça düşkün zarif bir hanımefendi, evlerine ise sakin bir huzur hakim. Ancak her ailenin kendi problemleri vardır; film, akış süreci içinde depresyon, sosyal kaygılar gibi kavramlara ufak dokunuşlar yaparken ailevi sorunları da incelemeyi ihmal etmiyor.Biraz da filmin genel akışına ve olaylarına göz atalım!
Charlie, sahte sürücü belgeleri hazırlamak suçundan okuduğu özel okuldan atılmıştır, ki bu Charlie'nin atıldığı ilk özel okul değildir ve annesi onu bir devlet lisesine gönderir. Okuldaki ilk gününde çoğu lise öğrencisi gibi sebepsizce zorbalığa uğrayan Charlie, annesinin ısrarıyla bir psikiyatrist ile görüşür ve ilaç almaya başlar. Hiperaktivite gibi yan etkilerin ortaya çıkmasıyla birlikte ilaç almayı bırakır, yaşadıklarını kendi yöntemleriyle çözmeye girişir ve kendisine şiddet uygulayan çocukla bir anlaşmaya varır.

Kip Crombwell adlı çocuğun yaşadığı problemleri özel olarak onunla paylaşmasının ardından, ona yardımcı olmak için araştırmalar yapar ve Kip'in derdine çözüm bulmaya çalışır. İlk projesinin başarıyla sonuçlanmasının ardından Charlie bunu bir mesleğe dönüştürür, artık öğrencilerin gizli psikiyatristi olmuştur. Kimse tarafından dertleri umursanmayan lise öğrencileri bunları Charlie ile paylaşmaya ve ondan tavsiyeler almaya başlarlar. O ise hayallerindeki gibi, herkes tarafından sevilen birine dönüşmüştür.Yaptıkları bir süre sonra okulun pek sevilmeyen müdürü Nathan Gardner’ın gözüne çarpmaya başlar. Aynı zamanda müdürün kızı Susan ile bir ilişki yaşayan Charlie için bu pek hoş olmayacaktır.

Charlie Bartlett karakteriyle başrolü oynayan Anton Yelchin, hiç bitmeyen enerjisiyle göz kamaştırıcı bir performans sergiliyor. Bunun yanı sıra usta oyuncu Robert Downey Jr. Nathan Gardner’ı, Kat Dennings Susan Gardner’ı ve Hope Davis ise Charlie’nin annesi Marilyn Bartlett’ı canlandırıyor. Lise yıllarına izlediğimiz diğer filmlerden daha farklı ve yapıcı bir çerçeveden bakan bu filmin yönetmen koltuğunda Jon Poll oturuyor ve film bizi tek bir an bile sıkmadan birçok sahnesiyle yüzümüzde bir gülümseme bırakmayı başarıyor.
Kaynak: 1

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!