Okunma Sayısı: 69
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Çikolata ile Gelen Değişim: Chocolat (2000)


Çikolata ile Gelen Değişim: Chocolat (2000)
Sıkı kuralları olan bir kasaba ve bu kasabaya beraberlerinde büyük bir değişimi getiren bir anne kız. Chocolat ile 20. yüzyılın başlarında küçük, kendi halinde bir Fransız kasabasının, Vianne  isminde bir kadın ve küçük kızının gelişi ile sosyal anlamda yaşadığı değişimi izliyoruz. Başrollerinde; Juliette Binoche, Johnny Depp ve Judi Dench gibi ünlü isimler bulunan filmin geri kalan kadrosunda da son derece yetenekli ve ünlü isimler yer alıyor.

Joanne Harris’in 1999 yılında yayınlanan aynı isimli kitabından uyarlanan filmin beş dalda Oscar adaylığı bulunuyor ve filmin müzikleri Rachel Portman’a ait.Film, daha önce de bahsettiğim gibi 20. Yüzyılın başlarında küçük bir Fransız kasabasında geçiyor. Kendi halinde yaşayan sıradan ve din çerçevesinde uyguladıkları katı kuralları olan kasaba halkının hayatı, bir kış gecesi kasabaya kızı Anouk ile gelen Vianne ile değişmeye başlıyor. Vianne, boş bir dükkânı kiralayıp kendi çabalarıyla restore ederek bir pastaneye çevirmeye çalışıyor. Dükkanı restore ederken kendisini pazar günü kilisede ayine davet etmek için gelen Kont’a kiliseye gitmediğini söyleyerek bu konuda tutucu olan Kont’un tepkisini çekiyor. Buna karşılık Kont da kasabada çikolata dükkanına karşı bir boykot başlatıyor ve Vianne’in adını dinsize çıkartıyor. Fakat bu durum kasaba halkının Vianne’e ve dükkâna olan merakını azaltmıyor ve dayanamayıp birer birer dükkânı ziyaret etmeye başlıyorlar.Dönen bir tabak üzerinde gördükleri şekiller üzerinden insanların en sevdikleri çikolata çeşidini bulan Vianne, bu çikolataların içindeki malzemelerle insanların hayatlarına yardımcı olmaya çalışıyor. Bu şekilde yavaş yavaş kasabadaki herkesin hayatına dokunuyor. Bazıları kolayca onu kabul ederken, bazıları alışmış oldukları düzenin değişmesinden son derece rahatsız oluyor.

Kocasından şiddet gören ve toplum içinde yalnız bir karakter olan Josephine de bir gün dükkâna geliyor ve bir paket çikolata çalıyor. Bunu fark eden Vianne, ona bir paket çikolata hediye ediyor ve böylelikle Josephine’in güvenini kazanıyor. Daha sonra kocasının davranışlarına dayanamayan Josephine, bir gece dayanamayıp eşyalarını da alarak dükkâna geliyor ve artık Vianne ile dükkânda beraber yaşamaya ve çalışmaya başlıyorlar. Vianne’in Josephine’e destek olmasından hiç hoşlanmayan Kont, Josephine’in kocasına Josephine’i geri kazanması için yardım etmeye başlıyor. Ona bir beyefendi gibi davranmayı öğretmeye çalışıyor fakat Josephine, Vianne gibi güçlü bir karakterle tanıştıktan sonra artık kocasının yanına dönmek istemediğinde kararlı olduğunu söylüyor.Bu esnada kasabaya uğrayan denizciler ile Vianne’nin yolu kesişiyor. Denizciler de kasaba halkı tarafından farklı oldukları için dışlanıyorlar ve onlarla kimse iletişim kurmuyor. Fakat Vianne, bunu umursamadığını kasaba halkına gösteriyor ve bir denizci olan Roux ile vakit geçirmekten hiç çekinmiyor. Bu yakınlaşmayı öğrendikten sonra tepki olarak Kont, pazar günü yapılacak ayinde Vianne ve yaptığı çikolatalar hakkında bir yazı yayınlamaya karar veriyor. Bu kışkırtma, halkın Roux’un gemisini yakması ile sonuçlanıyor fakat Vianne de geri adım atmamakta ısrar ediyor. Filmin sonuna kadar Vianne’nin geri adım atmaması ve her zaman dışlanan insanlara destek olması, yavaş yavaş kasaba halkının da dikkatini çekiyor ve zamanla herkes adım adım ön yargılarını kırmayı başarıyor.

Chocolat, yetenekli oyuncu kadrosu ve son derece başarılı film müziklerinin yanında, anlattığı hikaye ile de toplumu sorgulayarak insanlara çok önemli dersleri başarılı bir şekilde veriyor. 

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!