Okunma Sayısı: 287
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Aşkın Büyüsü: Genç Werther'in Acıları'ndan 10 Alıntı


Aşkın Büyüsü: Genç Werther'in Acıları'ndan 10 Alıntı
Johann Wolfgang Von Goethe tarafından 25 yaşında yazılan Genç Werther'in Acıları'nda, Charlotte adlı genç bir kadına karşı duyduğu umutsuz platonik aşkını en yakın hayali arkadaşı Wilhelm'e yazdığı mektuplardan görüyoruz. İnsanı dört bir yanından saran bu duygunun ne kadar kuvvetli bir güce sahip olduğunu ve bu duygunun doğuracağı sonuçları bize anlatan işte o alıntılar. İyi okumalar!

1) "Tanrı'ya, onu bana bağışlaması için dua edemiyorum; ama yine de o sanki bana aitmiş gibi geliyor. Tanrı'ya, onu bana vermesi için dua edemiyorum; çünkü o bir başkasına ait."
  


2) "Ah, bu boşluk! Göğsümdeki bu korkunç boşluk! Yalnızca bir kez, yalnızca bir kez yüreğime bastırabilsem onu.."3) "Ben bir budalayım! Bu dünyada bulamayacağım birini arıyorum."4) "İçimden beynimi dağıtmak, göğsümü parçalamak geliyor. İnsanların birbirleri için ne kadar az anlamı var!"  5) "Birinin yüreği üzerinde sahip oldukları güçle o yürekte filizlenen en küçük sevinçleri bile baskı altına alanlara lanet olsun."


6) "Dünyada her şey geçicidir; fakat sonsuzluk bile, dün akşam dudaklarından tattığım ve her an içimde duyduğum yakıcı zevki söndüremeyecektir."7) "Size bir öpücük kondurmaya hiç yeltenemeyeceğim, tanrısal ruhların üzerinde süzüldüğü dudaklar."8) "Sevdalanmak insanca bir duygudur, ama insana yaraşır bir biçimde aşk duymanız gerekir!"9) "Biz gerçekten çocuk ruhluyuz.. Bir bakışa ne kadar şiddetli bir istek duyuyoruz!"

10) "Benim bildiklerimi herkes bilebilir, fakat kalbim yalnız bana aittir."Kaynak: Genç Werther'in Acıları, Can Yayınları, 2016

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!