Okunma Sayısı: 495
  • 1
  • 0
  • 0
  • 0

Bir “Tom Shelby” Kolay Yetişmiyor! Karşınızda Cillian Murphy


Bir “Tom Shelby” Kolay Yetişmiyor! Karşınızda Cillian Murphy

Peaky Blinders dizisinde sergilediği performansla inanılmaz bir hayran kitlesine ulaşan Cillian Murphy, 25 Mayıs 1976’da İrlanda’nın Cork Şehrinde doğdu. 1 erkek, 2 de kız kardeşi var. Annesi Fransızca öğretmeni, babası ise İrlanda Eğitim Bakanlığı'nda müfettiş.  


Müziğe karşı büyük bir tutku besleyen oyuncu, gençlik yıllarında erkek kardeşi Paidi ile beraber “The Sons of Mr. Greengenes” isimli grubu kurdu. Fakat bu macera uzun soluklu olmayacak ve Cillian 1996 yılında Hukuk Fakültesi’ne girecekti. Derslerine fazla ilgi duymamasına rağmen uzunca bir süre kendini adapte etmeye çalıştı. Ancak beklediği başarıya bir türlü ulaşamayınca okulu bırakmaya karar verdi ve hayallerini süsleyen oyunculuk serüvenine atıldı.


Donuk mavi gözleri ve muhteşem güzellikteki yüzüyle tüm dikkatleri üzerine çekiyordu. 1997’de küçük bir rolle yer aldığı Quando filmi onun sinema sektörüne attığı ilk adım olacaktı. Pek çok yapımda oynamasına rağmen esas etkiyi 2002 yılında çekilen 28 Days Later filmi ile yarattı. Buradaki oyunculuğu otoriteler tarafından oldukça beğenildi.2005’te Batman Begins filminde canlandırdığı Scarecrow karakteriyle iyice tanınır hale geldi. Aynı yıl oynadığı Breakfast on Pluto filmiyle ise “En İyi Erkek Oyuncu” kategorisinde Altın Küre’ye aday gösterildi. 1 sene sonra da The Wind That Shakes the Barley filmiyle BAFTA Yükselen Yıldız Ödülü’ne aday gösterilecekti başarılı oyuncu. Batman serisinin devam filmleri olan The Dark Knight ve The Dark Knight Rises yapımlarında rol alsa da yeteri kadar popülariteye hala ulaşamamıştı. Kariyerindeki en önemli sıçramayı bir Christopher Nolan başyapıtı olan Inception'da Robert Fischer karakterini canlandırarak gerçekleştirecekti.


2013 yılına gelindiğinde kadrosuna girdiği “Peaky Blinders” dizisi ise onun için adeta bir dönüm noktası oldu. Hayat verdiği Tom Shelby karakteri ile izleyici tarafından çok sevildi ve hatta büyük bir saygıyla karşılandı. I.Dünya savaşından sonra İngiltere’deki karmaşık siyasi durumu aktaran dizi, dönem şartlarını enfes bir şekilde yansıtıyor. Özellikle oyuncuların giydiği kostümler kelimenin tam anlamıyla muazzam!


Gerçek bir çete hikayesinin anlatıldığı bu dizide çetenin liderliğini üstlenen Tom Shelby; kendinden büyük bir ağabeyi olmasına rağmen ondan çok daha zeki, çok daha acımasız ve adeta ailenin her şeyi. Bu nedenle bütün meseleler onda başlayıp onda bitiyor. Savaşta çektiği bütün acılara rağmen duygularını asla yansıtmayan bir karakter o. Soğuk bir ifade takınsa da kardeşlerine çok düşkün. Her ne yaparsa yapsınlar onlara sahip çıkmaktan asla vazgeçmiyor. Ayrıca kimseye güvenmiyor ve böyle davranmakta ne kadar haklı olduğunu her seferinde bir kez daha fark ediyor. Cillian Murphy’nin etkileyici performansıyla beraber Tom’un bütün mimiklerine en yakından şahitlik ediyoruz. Çünkü rolünü hem yaşıyor hem de yaşatıyor ünlü aktör. Eşsiz ifadesi ve delici bakışları sayesinde bizi bizden alıyor.


Dizinin yanı sıra 2017 yılında yine bir Christopher Nolan filmi olan Dunkirk'te Tom Hardy ile birlikte oynayarak sinema sektöründe de adından söz ettirmeyi başaracaktı yakışıklı oyuncu.Murphy, özel hayatında da son derece mutlu bir aileye sahip. 2004 yılından beri birlikte olduğu eşi Yvonne McGuinness’ten Malachy ve Aran Carrick adında iki oğlu var. Dileriz bu güzel tablo hiç bozulmaz ve dileriz Cillian’ı daha uzun yıllar pek çok kaliteli yapımda izleme şansı elde ederiz.


 


Kaynak: 1,2


Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!