Advertisement

Şiddeti Kim Tolere Edebilir?

Şiddeti Kim Tolere Edebilir?
 • 7
  0
  0
  2
 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koltuğuna gelmiş, gelen ve gelecek olan bir bakanın görevleri nelerdir? Aile nedir? Hizmet nedir?

  Durun, en başa alıyorum insanlık nedir ve hangi duyguları gerektirir? Temelinde vicdan var mıdır yoksa merhametin eteğinden dökülen kırıntılara bile muhtaç mıyız? İnsanlığı unutmak ne kadar kolaydır insanlık uğruna çalışırken? Tutturduğumuz gelenek ve töreler çerçevesinde ortak çıkara uygun olana kucak açıp göze batmamak uğruna kaç cana sebep olacaksınız?

  Tolere etmek, “hoşgörmek, katlanmak ve tahammül etmek” anlamına gelen tek yönlü, tek yollu ve tek gidişli bir kelimedir, bir eylemdir ve Aile ve Sosyal Hizmetler bakanımızın bu tek yönlü yolda ağzına sakız ettiği umut kırıcı, insanlık dışı bir ifadedir. Hiçbir zaman biz kadınlar tarafından, insan olabilmiş insanlar tarafından, öldürülen kadınların aileleri, çocukları ve sevdikleri tarafından unutulmayacaktır.

  Bakan anayasa gereğince, devlet işlerinden birini yürütmek üzere göreve getirilen kimsedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanının sayfalarca yazılan görevlerinin özeti yardım, amacı ise korumaktır. Bugün Türkiye Cumhuriyeti'nde bir inat uğruna amacı insanı korumak, kadını korumak ve insan olmayana korku salmak olan bir sözleşme yine insan olanı korumakla ilgili olan bir maddesinden dolayı Türk aile yapısını bozduğu gerekçesiyle feshedildi. Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nde bir bakan, sözde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı pandemi döneminde kadına şiddet olaylarındaki artışın tolere edilebilir düzeyde olduğunu söyledi üstelik kendisi de bir kadınken, her şeyden öte bir insanken. Bugün İstanbul Sözleşmesi’nin feshedildiği ve Aile Bakanın şiddeti tolere edilebilir bir durum olarak gördüğü Türkiye Cumhuriyeti’nde son 9 gün içerisinde 6 kadın, 140 gün içerisinde ise 122 kadın öldürüldü.

  Sevgili Derya Yanık,

  Size oturduğunuz makamdayken seslenmiyorum annenizin evinde, kız kardeşinizin odasında yahut ablanızın kollarında iken sesleniyorum, onlar ile sohbete dalmışken tolere edebildiğiniz şiddet oranının vicdanınıza rahat vermemesi dileğiyle öldürülen, şiddet gören, istismara uğrayan bütün kadınlar ve bütün insanlar adına sesleniyorum. Şiddet tolere edilebilecek bir durum değildir bunu meşrulaştırıp önünü açmayın! Yolumuza taş koymak yerine taş koymaya çalışanların ellerinden bu fırsatı bir gün alabilmeniz ve görevinizi layığıyla yapabilmeniz umuduyla.


  Yorumlar (0)

  Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

  Yorum Bırakın

  Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.