Okunma Sayısı: 226
 • 2
 • 0
 • 1
 • 0

Yeni Müzik Keşfetmek İsteyenler İçin Site Tavsiyeleri


Yeni Müzik Keşfetmek İsteyenler İçin Site Tavsiyeleri

Herkese Merhabalar! Eminim sizlerde benim kadar yeni sanatçılar, albümler keşfetmeyi seviyorsunuzdur. Müzik dinleme hayatım boyunca farklı farklı yöntemler ve siteler sayesinde yeni müzikler keşfettim. Bu yöntemlerimden ve sitelerden en çok kullandıklarımı sizler de yararlanın diye yazmak istedim.

 

İlk bahsedeceğim site Soundcloud. Eminim birçoğunuz siteyi duymuşsunuzdur. Ben başlarda siteye Spotify üzerinde olmayan şarkıları dinlemek ve kendi yaptığım basit şarkıları yüklemek için girmiştim ama sonralarında çok harika müzisyenler keşfettim. Şarkı yüklemek diğer platformlara göre kolay olduğu için birçok underrated ve yeni sanatçı keşfedebilirsiniz. Ben genelde sitedeki playlistler sayesinde yeni şarkıcılar keşfettim. Rap dinlemeyi seviyorsanız ekstra tavsiye ederim siteyi.

İkinci bahsedeceğim site Bandcamp. Bandcamp’de de Soundcloud da ki gibi underrated sanatçılar keşfedebilirsiniz. Çoğu albüme istediğiniz miktarı vererek dijital olarak sahip olabilirsiniz. Bunun dışında obscure müziğe ilginiz varsa birçok ilginç albüm bulunmakta. Ayrıca facebook kullanıyorsanız Bandcamp gruplarına girerek birçok albüme bedava sahip olabilirsiniz. 

Bu siteye benim müzikle alakalı favori sitem diyebilirim. Ben bir noktadan sonra dinlediğim şarkıların janralarını çok fazla ayırmaya başladım. Böyle ayırmaya başlayınca da kendi sevdiğim janraları belirledim. Ve sevdiğim janralardaki albümleri rahatça bu sitede bulabiliyorum. Janraları çok spesifik olarak ayırıyor. Hatta bir albüme tıkladığınız zaman albümün, ana janraları, alt janraları ve albümü tanımlayıcı anahtar kelimeleri yazıyor. Bu şekilde spesifik istediğiniz şeyleri bulabiliyorsunuz. Albümlerin janralarını, tanımlayıcı anahtar kelimelerini sitenin üyeleri belirliyor. Hatta albüme puan verip inceleme de yazabiliyorsunuz. Sitenin güzel bir kitlesi var. Albümlere iyi puanlar veriyorlar.  Diğer sitelerde olduğu gibi burada da listeler var ama ben genelde sevdiğim bir albümün türüne tıklayıp o türdeki albümlere bakarak öyle keşif yapıyorum.

 

Reddit’te birçok müzikle alakalı subreddit var oralara girip insanların paylaştığı albümlere bakabilir veya aradığınız albümleri yazabilirsiniz. Ayrıca Spotify Playlist subredditleri de bulunmakta. Oralara da bakabilirsiniz.

 

Facebook’ta da aynı Reddit’teki gibi keşifler yapabilirsiniz. Subreddit yerine Facebook gruplarına girerek birçok yeni müziği keşfedebilirsiniz.

 

Youtube üzerinden eminim birçok albüm keşfetmişsinizdir. Bazı youtube kanalları hiçbir yerde stream edilmeyen albümleri paylaşıyorlar. O tarz kanallara baktıktan sonra yavaş yavaş daha fazlası ana sayfanıza düşmeye başlar. Ben hatta sırf keşif yapmak için yeni bir youtube hesabı açtım.  

Not: Reklam olmasın diye kanal isimleri vermiyorum. Bana sosyal medya üzerinden veya mailden ulaşırsanız bildiğim kanalları yazabilirim size.

 

Müzikle alakalı kullandığım son site Discogs. Discogs aslında albüm satım-alım platformu fakat albüm keşfetmek içinde harika bir site. Albüm arama kısmında istediğiniz yılı, türü, ülkeyi seçerek yeni şeyler keşfedebilirsiniz. 

 

Kullandığım siteler bitti. Şimdi müzikle alakalı olmayan satış sitelerinde nasıl albüm keşfettiğimden bahsedeceğim. İnternet üzerindeki ikinci el veya sıfır satış sitelerindeki müzik kategorisinde gezerek yeni sanatçılar, albümler keşfedebilirsiniz. Bu çok uğraşmalı ve zaman harcamalı bir yöntem ama benim gibi albüm de alıyorsanız hem alacak albüm bulabilir hem de yeni şeyler keşfedebilirsiniz.

 

Benim yeni müzik keşfetmekteki kullandığım siteler ve yöntem böyle. Siz nasıl yeni müzik keşfediyorsunuz?


Yorumlar (1)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

 • bandcamp baya iyi, soundcloud'un arayüzüyse tamamen bir facia

  Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

  WANNART
  Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!