Okunma Sayısı: 53
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Kadın Mücadelesini Anlatan Birbirinden Etkileyici 4 Film


Kadın Mücadelesini Anlatan Birbirinden Etkileyici 4 Film
Tarihin çok eski zamanlarından bu yana kadınlar; verdikleri yoğun emeğin karşılığını alamamak, yok sayılmak ve ciddiye alınmamak gibi birçok konuda mücadele etmek zorunda kalmışlardır. Emek, eşitlik, cinsiyet eşitsizliği, feminist hareket ve patriyarkal düzen gibi sıklıkla duyduğumuz başlıklar özellikle kadınların direniş ve dayanışma gösterdikleri konular olmuştur. Bizler de kadın mücadelesini ve dayanışmasını işleyen birbirinden başarılı filmlerden bazılarını sizler için listeledik.

Keyifli Okumalar! 

1. The Help The Help, Kathryn Stockett'in aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Yönetmenliğini Tate Taylor'ın üstlendiği film kadın mücadelesi, ırkçılık, kadın dayanışması konularını işlemesinin yanında başarılı bir drama ve komedi filmidir. Film konu olarak, Eugenia Phelan isimli eğitimli, gazetecilik ile yazarlık alanlarında kendini geliştirmek isteyen ve farklı bir hikaye ortaya koymayı hedefleyen genç bir kadının etrafında gelişen olayları anlatmaktadır. Film ırkçılığın sözlü olarak ne kadar ileri gidebileceğini, buna kadın mücadelesi ile birlikte nasıl direnilebileceğini gösterirken; etkileyici oyunculuklarla ve dönem havasını kusursuz işleyişiyle başarılı bir profil çizmektedir.

2. Made in Dagenham Kadın mücadelesini konu edinmiş başarılı filmlerden bir diğeri ise 2010 yılında yayınlanan ve yönetmenliğini Nigel Cole'un üstlendiği Made in Dagenham'dır. Gerçek hayattan esinlenen bir film olan Made in Dagenham, feminist hareketi konu edinirken İngiltere'nin 1968 yılındaki haline de ışık tutmaktadır. Film, İngiltere'de bulunan bir Ford fabrikasında çalışan kadınların erkeklerle aynı işi yapmalarına ve aynı emeği vermelerine rağmen erkeklerden daha az ücret almalarının yanı sıra ciddiye alınmamaları nedeniyle bir grup kadın etrafında şekillenen dayanışmayı ve direnişi konu edinmektedir. Başarılı bir film olan Made in Dagenham, bir kadının sesinden tüm kadınları duymamızı ve anlamamızı sağlamaktadır. Başrolünü başarılı oyuncu Sally Hawkins'in üstlendiği film, dönem havasını işleyişi ve filmi izlerken eşlik eden kahkahalarla birlikte başarılı bir dram-komedi örneğidir.

3. Suffragette Kadın mücadelesini ve kadın hakları hareketini konu edinen bir diğer başarılı film ise 2015 yılında yayınlanan, yönetmenliğini Sarah Gavron'un üstlenmiş olduğu Suffragette'dir. Film, çalışma hayatı içerisine doğmuş bir kadın olan Maud Watts'ın, etrafında gelişen bazı olayların ortasında kalmasıyla birlikte o dönem kadınlara oy hakkı verilmesi üzerine direnişlerde bulunan kadınların arasında yer alarak hayatının anlam kazanması ve hayatının başka türlü nasıl yaşanacağını merak etmesi üzerine gösterdiği direnişi anlatmaktadır. Emmeline Pankhurst öncülüğünde gerçekleştirilen bu direniş, seslerini duyurmak isteyen kadınların açlık grevleri ve toplum tarafından aşağılanarak, dayak yiyerek ve kendi çocukları üzerinde bile hak iddia edemeyerek nelere göğüs gerdiklerini tarihe ışık tutarak göstermektedir. Carey Mulligan, Meryl Streep ve Helena Bonham Carter gibi kusursuz oyunculuklara yer veren başarılı bir tarih ve dram filmidir.

4. Ida2013 yılında yayınlanan ve yönetmenliğini Pawel Pawlikowski'nin üstlendiği Ida, Polonya yapımı başarılı bir tarih ve drama filmidir. Başrollerini Agata Trzebuchowska ve Agata Kulesza paylaşırken başarılı oyunculukların yanı sıra film müzikleri ve tarihi olayları aktarmasıyla da oldukça iyi bir iş çıkarmıştır. Ida, listemizde bulunan diğer filmlerden biraz daha farklı bir kadın mücadelesine yer vermektedir. Filmin senaryosu, küçük yaşta manastıra verilen genç bir kadının kendisini tamamen manastıra ve rahibeliğe adamadan önce teyzesini görmeye gitmesiyle birlikte gelişen olayları anlatmaktadır. Film, iki kadının hayatlarındaki kayıpların yarattığı boşlukları birbirleriyle doldurmaya çalışmalarını ve bir konuda fedakarlık yapmadan önce nelerden vazgeçtiğini bilmek isteyen Anna'nın karar sürecini başarılı bir şekilde yansıtmaktadır.

Keyifli Seyirler!

Kaynakça:1,2,3,4

 

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!