Okunma Sayısı: 540
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Ünlü Ressamlar Ve Birbirinden İlginç Paletleri


Ünlü Ressamlar Ve Birbirinden İlginç Paletleri
Vincent Van Gogh'tan Salvador Dali'ye birbirinden ünlü ressamların fırça darbelerini ve renk seçimlerini görebileceğiniz ve dönem akımlarına göre değerlendirebileceğiniz paletleri sizler için derledik.

Ünlü ressamların sanat eserlerini aratmayacak nitelikteki paletlerinde fırça darbelerini net bir şekilde görebilmek bununla birlikte paletin adeta tuval görevi gördüğü renk ahengini hissetmek mümkün. Gelin bu sanat dolu paletleri hep birlikte inceleyelim.

PAUL CEZANNE (1839-1906)Paul Cezanne, Fransız post-empresyonist ressamdır ve modern sanatın gelişmesine öncülük ettiği için çoğu zaman modern sanatın babası olarak anılmaktadır. Cezanne'ın paleti lirik ve özgür fırça vuruşlarının izlerini taşımaktadır.

CLAUDE MONET (1840-1926)Monet, Fransız empresyonist ressamdır. İzlenimcilik akımı denildiğinde ilk akla gelen isim olmakla birlikte bu akımı ışığı ve yansımaları dikkatlice gözlemleyerek, görünür ve parlak renkli fırça darbeleriyle eserlerinde ifade etmiştir.

VINCENT VAN GOGH (1853-1890)Hollandalı ressam Vincent van Gogh, Avrupa sanat tarihinin en büyük ressamlarından biri olarak bilinir. Ressamın eserlerinde ve paletinde fırça vuruşlarının renkleri yansıtmaktan çok özgün kişiliğini ve duygu ritmini yansıttığını gözlemlemek mümkün.

WASSILY KANDINSKY(1866-1944)


Fransız sanatçı Henri Matisse, Fovizm akımının kurucusudur. Akımın temel özelliği olmakla birlikte ressam, paletinde de görüldüğü üzere parlak ve canlı renkleri fırça vuruşlarıyla ifade etmekten ziyade daha çok renkleri tüpten çıktığı gibi tuvale aktarmayı tercih etmiştir.

PAUL KLEE (1879-1940)İsviçreli ressam Paul Klee, 20.yüzyıl modern sanatının önemli temsilcilerinden biridir. Klee, kendisine özgü tarzı ile dışavurumculuk, kübizm gibi pek çok akımda etkili olmuştur. Renk teorileri ve renk uyumlarıyla ilgili çok fazla bilgiye sahip olan ressam, tek renkliden çok renkliye olmak üzere bir sürü renk paleti kullanmıştır.

PABLO PICASSO (1881-1973)İspanyol sanatçı Pablo Picasso, 20.yüzyıl sanatının en iyi bilinen isimlerinden biridir. Sanatçı kübizm, gerçeküstücülük, dışavurumculuk gibi birçok akımda etkili olmuştur. Kendine özgü bir tarza sahip olan ressamın kullandığı renkler parlak ve yüzeyleri geniştir. Fırça vuruşlarıyla noktalama stiline yönlenen sanatçının eserlerinde renkler giderek karanlık, durgun ve hüzünlü bir hal alan mavi rengine dönüşmüştür.

SALVADOR DALI (1904-1989)İspanyol asıllı Salvador Dali, Sürrealizm akımının en önde gelen ressamlarından biridir. Dali, çalışmalarında çoğu zaman net objeler ve motifler kullanmıştır, bununla birlikte renk seçimlerini yaparken saf ve anlaşılır renkler tercih ederek ışıkla doğal bir ilişki kurmuştur.

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!