Okunma Sayısı: 57
  • 2
  • 0
  • 0
  • 0

Kuzey Avrupa Sinemasına Damga Vurmuş 5 Film


Kuzey Avrupa Sinemasına Damga Vurmuş 5 Film

Bu listemizde rotamızı biraz kuzeye çeviriyor ve nordik rüzgarlara kapılıyoruz. Kuzey Avrupa; kültür-sanat dallarında oldukça etkin olan, filmleri ve dizileriyle tüm dünyayı kendine hayran bırakan bir coğrafya.

Bu listemizde rotamızı biraz kuzeye çeviriyor ve nordik rüzgarlara kapılıyoruz. Kuzey Avrupa; kültür-sanat dallarında oldukça etkin olan, filmleri ve dizileriyle tüm dünyayı kendine hayran bırakan bir coğrafya. Hava bu derece soğukken zaten kim battaniye altına girip bütün bir kış boyunca filmlere, dizilere gömülmek istemez ki? İşte şimdi, sizi o battaniyenin altından çıkaramayacak 5 Kuzey Avrupa filmiyle baş başa bırakıyoruz. İskandinavların soğuk ve çekingen durduklarına aldanmayın, söz konusu beyaz perde oldu mu devleştiklerini söyleyebiliriz. Hollywood yapımlarından sıkılanlara, yeni tatlar arayanlara ilaç gibi gelecek olan 5 Kuzey Avrupa filmi listemiz sizlerle.

1. Geçmişi Olmayan Adam -  Finlandiya

Kuzey Avrupa'ya yolumuz düşmüşken Finlandiya'ya uğramadan geçmek olmaz. Finli usta yönetmen Aki Kaurismaki bu filmle birlikte dünyanın dört bir yanından oldukça yoğun bir ilgi görmüştür. Film; 3 kişinin saldırısına uğrayan bir adamın evsizlerin dünyasında hayatta kalma çabasını konu ediniyor. Cannes Film Festivali'nden ödülle dönen bu film, tam bir Kaurismaki klasiği olarak Kuzey Avrupa sinemasının mihenk taşlarından sayılıyor.

2. Adem'in Elmaları - Danimarka

Kuzey Avrupa denince akla ilk gelen oyuncu şüphesiz ki Mads Mikkelsen olur ve onun dahil olduğu her proje birer başyapıta dönüşür. Adından anlaşılacağı üzere dini unsurlar içeren film, bir kara mizah örneğidir. Hapishane'den yeni çıkan bir Neo-Nazi karakterin kiliseyle olan bağını konu eden film, bizi iyilik ve kötülüğün ortasındaki bir çatışmaya götürüyor.

3. Şeytan Adasının Kralı - Norveç

Norveç'in oldukça ilgi çeken filmi gerçek bir hikayeden uyarlama olarak karşımıza çıkıyor. Çocuk mahkumların tutulduğu bir cezaevine, oradaki işkencelere tanık oluyoruz. Ancak gardiyanların acımasızca yaptığı bu işkencelere katlanmak istenmeyen bir kişi vardır.

4. Persona - İsveç

İskandinavya'ya kadar gidip Ingmar Bergman'i anmadan geçemeyiz. Nordik sinemasının efsane yönetmeni Bergman, Persona filmiyle döneme damgasını vurmuştur. Film, bir anda sessizleşen ve hiç konuşmayan bir kadını ve ona yardımcı olan bir hemşireyi konu ediniyor. Bakalım bu sessizlik sizi yeterince filmin içine alabilecek mi? 1966 yılında çekilen film, şimdilerde izlenmek için pek iç açıcı bir örnek gibi durmasa da Bergman teknikleri için bir bakmaya değer nitelikte.

5. Mandalinalar - Estonya

Savaşın ortasında kalan 2 yaşlı adamın hikayesine konuk oluyoruz. Maddi sıkıntılardan dolayı göç edemeyen bu iki arkadaş ellerinden gelen her şeyi yapmaya başlarlar. Biri marangozluk yaparken diğeri bahçedeki mandalinaları toplar ve ülkeden, savaştan kaçmaya çalışırlar. İşler umdukları gibi gitmez ve bu iki dost savaşın arasında sıkışıp kalır. Kuzey Avrupa sinemasına yeni bir soluk getiren film, savaşın yıkımını en derinlerimizde hissettirmeyi başarır.

 

Kaynak 1, 2, 3

 

 

 

 

 

 

 
Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!