Okunma Sayısı: 329
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Efsane Dizi "Friends" Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey


Efsane Dizi "Friends" Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey
1994-2004 yıllarında ABD'de yayınlanan sitcom türünün en başarılı örneklerinden biri olan Friends, 10 sezon boyunca herkesi ekrana kitlemiştir. Dünyada en çok izlenen diziler arasında dördüncü sırada yer alan dizi, altı kişilik bir arkadaş grubunun hayatını tüm gerçekliğiyle anlatıyor. Bu altı kişilik grubun dostluklarını, aşklarını ve hatta kavgalarını bile bize 10 yıl boyunca öyle güzel anlattılar ki, son sezonlara doğru artık bizde grubun yedinci üyesi haline gelmiştik adeta. Bugün hala ne zaman canımız sıkılsa, ne zaman gülüp eğlenmek istesek ilk gittiğimiz adres olan Friends'in bizim için yeri hiçbir zaman doldurulamayacak. Biz de dizi hakkında sizin için bazılarını daha önceden duyduğunuz bazılarını ise ilk kez duyup şaşıracağınıza emin olduğumuz 10 ilginç bilgiyi derledik. Şimdi gelin bu çok sevdiğimiz dizinin ufak sırlarından bahsedelim.

İşte Friends hakkında bilmeniz gereken 10 bilgi.

Keyifli okumalar!

1) Chandler karakterine hayat veren Matthew Perry, "The whole nine yard" filmindeki rol arkadaşı Bruce Willis ile bir iddiaya girmiştir ve iddiayı kazanan taraf olan Matthew Perry olmuştur. Bunun karşılığında Bruce Willis, dizide ücretsiz oynamayı kabul etmiştir. Dizinin yapımcıları ona ücretini ödemiştir ancak o parayı bir hayır kurumuna bağışlamıştır. İddiasının arkasında durup hiç para almadan konuk olan oyuncu Bruce Willis'i bu hareketiyle ne kadar övsek az.2) 10 sezon boyunca altı oyuncu arkadaş hiç birbirlerinden daha fazla ücret almamıştır ve hepsine ödenen miktar aynı oranda artmıştır. Diziye ilk başladıklarında 22.500 dolar kazanırken, ikinci sezona başlandığında karaktere göre ücretlerde değişikliğine gidilmek istenmiş ancak oyuncular bunu kabul etmeyip diziyi boykot etmiştir. Neyse ki yapımcılar bu sorunu çözmüş ve bizi diziden mahrum bırakmamışlardır. Dizinin son sezonuna gelindiğinde oyuncuların aldıkları ücret 1 milyon dolara kadar çıkmıştır.3) Monica karakterine hayat veren Courteney Cox, beşinci sezonun sonunda evlenip eşinin soyadını almıştır (Arquette). Bunun üzerine "The one after Vegas" bölümünün introsunda bütün oyuncuların adlarının yanına "Arquette" soyadı da eklenmiştir.
4) Friends, yayınlandığı dönemde sadece konusu ve oyunculuklarıyla değil aynı zamanda müzikleriyle de kalbimize taht kurmuş bir yapımdır. Dizinin yayınladığı sıralarda piyasaya çıkmış iki adet soundtrack albümü vardır. Dizide çalan harika şarkılara buradan ulaşabilirsiniz.5) Dizi sayısız ödüle sahiptir. 2002 yılında sekizinci sezonuyla "En iyi komedi dizisi" alanında Emmy ödülü kazanmıştır. Courteney Cox (Monica) dışındaki diğer bütün oyuncular ise Emmy ödülü adaylığına sahiptir ama sadece Jennifer Aniston (Rachel Green) o adaylıklardan kazanan olarak dönmüştür.
6) Monica ve Rachel'ın birlikte yaşadığı apartman dairesindeki buzdolabı gerçekten çalışıyormuş. Hatta içi dizi ekibinin yiyecek ve içecekleriyle doluymuş.7) 90'lı yıllarda popüler oyuncuların yaptığı her şey moda olduğu için, Jennifer Aniston'ın canlandırdığı Rachel karakterinin ilk sezondaki saç kesimi kadınlar arasında büyük bir akım başlatmıştı ama gelin görün ki Jennifer Aniston, o zamanlardaki saçından nefret ettiğini söylemiştir.8) Dizinin jenerik müziği olan "I'll be there for you" isimli şarkısı dizinin yapımcıları olan David Crane ve Marta Kauffman ile birlikte The Rembrandts grubunun üyeleri tarafından yazılmış ortak bir parçadır. Hatta dizinin oyuncuları şarkıyı ilk kez dinlediklerinde beğenmediklerini dile getirmiştir ancak şarkı haftalarca müzik listelerinde ilk sırada yer almıştır. Bugün hala diziyi her izlediğimizde dinlemeden geçemediğimiz bir introdur.
9) Hepimizin çok sevdiği bir çift olan Chandler ve Monica çifti aslında sonradan kurgulanmıştır. Dizi daha yayınlanmadan önce senaristler Monica ile Joey (Matt LeBlanc) karakterleri arasında büyük bir aşk planlamıştır. Zamanla bu plana uyulmamış ve ortaya harika bir kimya çıkmış. İyi ki plana bağlı kalınmayıp "Mondler" çiftini izleyebilme şansını bize vermişler.10) Ross karakterini canlandıran David Schwimmer'in sadece oyunculuk alanında yeteneği yoktur. Oyuncu, Friends dizisinin tam tamına 10 bölümünün yönetmenlik koltuğunu devralmıştır.Kaynak 1,2

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!