Okunma Sayısı: 135
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Bağlılık Hissi Uyandıran 5 Bağımsız Film


Bağlılık Hissi Uyandıran 5 Bağımsız Film
Bağımsız film kategorisi sinemanın az ama öz ürün verdiği tarz olarak kabul edilebilir. Filmlerde işlenen konular ve verilmek istenen mesajlar net olarak verilmezken, filmler izleyicinin filmden ne anlam çıkartıldığına bağlı olarak değişmektedir. Hazırladığımız bu liste ile umarız ki bağımsız sinemaya da ilgi duymanızı sağlarız ve filmleri zevkle izlemenize yardımcı olabiliriz.

1. Blue Velvet
Kalp krizi geçiren babasını ziyarete giden Jeffrey Beamount, komşusunun arka bahçesinde kesik bir kulak bulur. Polisin konunun üzerine fazla düşmemesi üzerine Jeffrey, iki kız arkadaşının da yardımıyla kesik kulak olayının peşine düşer. Fakat peşine düştüğü bu konu onu zamanla azılı bir suçluyla yollarının kesişmesine sebep olur. Filmin hem yazarlığını hem de yönetmenliğini üstlenen David Lynch, ABD Ulusal Film Eleştirmenleri Derneği En İyi Yönetmen Ödülü dahil olmak üzere bu filmle toplam 6 ödül kazanmıştır.

2. Killer of Sheep
Koyunların kesildiği bir mezbahada çalışan Stan, yaptığı bu işten ve hayatından sıkılmaya başlamıştır. Stan'in bu ruh hali eşine ve çocuklarına da yansırken siyahi olmanın da verdiği zorluklarla yaşamlarına devam etmeye çalışırlar. Irkçılığın insanlara verdiği çaresizliği, ümitsizliği en sade ve etkileyici şekilde aktaran Killer of Sheep, BBC tarafından tüm zamanların En İyi Filmler kategorisinde 26. sırada kendine yer bulmuştur.

3. Blood Simple
Coen kardeşlerin ilk uzun metraj filmi olan Blood Simple, başrolünde Frances McDormand'ın olmasıyla daha da ilgi çekici bir hale gelmiştir. Filmde zengin ve kıskanç biri olan Julian Marty, eşi Abby'nin kendisini aldattığını düşünerek Abby'i öldürmesi için özel bir gizli dedektif tutar. Fakat Dedektif Visser, işleri kendince planlamaya başlayınca işler gerilimli bir hal alır.

4. Easy Rider
Filmin yönetmenliğini ve başrolünü üstlenen Dennis Hopper, başrolü Peter Fonda ve Jack Nicholson ile paylaşmıştır. Paraları olmayan ama buldukları parayla ilk işleri uyuşturucu almak olan kafadarların motorsiklet üzerinde yollarda geçen zamanlarını anlatan bu film Jack Nicholson'ın harika oyunculuk performansına ev sahipliği yapmakta. Ayrıca Nicholson, bu filmle birlikte 4 ödül birden kazanmıştır.

5. Celda 211
Gardiyan olarak işe başlayacağı hapishaneyi görmeye giden Juan, hapishaneyi gezerken başına aldığı darbe sonucu bayılır ve gözlerini 211 numaralı koğuşta açar. Baygın olduğu sırada hapishanede patlak veren isyanın ortasına uyanan Juan için işler çok zorlaşacaktır. Daniel Monzon'ın yönetmenliğini yaptığı film hapishanenin insanı ne denli değiştirebileceğine ışık tutmakta.

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!