Okunma Sayısı: 439
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Da Vinci'nin 5 Eserine Yakından Bakış


Da Vinci'nin 5 Eserine Yakından Bakış
1452 yılında İtalya'da Piero ve Caterina'nın evlilik dışı çocuğu olarak gözlerini dünyaya açan Leonardo yaptığı ve yapmadığı eserlerle adını tarihe altın harflerle yazdırdı. Astronomiden matematiğe, mühendislikten mimarlığa, müzisyenlikten heykele ve en önemlisi ressamlıkta verdiği eserlerle sanata bütünüyle yepyeni bir bakış açısı ve soluk getirdi. Yaptığı resimlerde gizli mesajlar olduğu iddia edilen Da Vinci, resimlerinde hikaye barındırmayı sever, biz de araştırmayı severiz. Leonardo'nun 5 eserine daha yakından bakalım.

1. Vitruvius Adamı Leonardo'nun defterinde bulunan bu eskiz çalışması 35 cm x 26 cm ölçülerindedir. Yapıldığı tarih tam olarak bilinmese de araştırmalar sonucu eskizin 1492 yılında çizildiği düşünülüyor. Çizimin orijinal hali Venedik'te ve Gallerie dell'Accademia müzesinde sergilenirken, Da Vinci çalışmasında kareyi madde, daireyi ruh olarak temsil etmiştir.

2. MüjdeMüjde, Da Vinci'nin tek başına üstlendiği ilk kilise işidir. Eserini 1475 yılında tamamladı. Eser, 98 cm x 2,17 m ölçülerindedir. Eserin hikayesi İncil'e dayanmaktadır (Luka 26-38). Resmin sağ tarafında bulunan Meryem önünde duran kitabı okurken Cebrail ona Tanrı'nın mucizesi olarak İsa'ya hamile olduğunu haber verir. Cebrail'in elinde Meryem'in genç kızlığına ithafen beyaz zambak vardır. Kilisenin özel siparişi ile yaptığı bu resimde Da Vinci, Meryem ve Cebrail'i güzel giyinmiş olarak tasvir etmiştir. Fakat Meryem köylü fakir bir kadındı. Kilisenin özel siparişi ile yaptığı bu resimde Da Vinci büyük ihtimalle kilise yüzünden böyle bir hata yapmak zorunda kaldı.

3. Kayalı Meryem189 cm x 120 cm ölçülerinde olan resmi 1486 yılında tamamladı Da Vinci. Louvre Müzesi'nde sergilenen bu eseri yapmasında Masumların Katli resmi kendisine ilham olmuştur. Da Vinci'nin bu eseri de bir hikaye barındırır. Yahudi Kral Hirodes, bir kahinin söyledikleri sonrası Bethelem'de doğacak tüm çocukları öldürtür. Yusuf, Meryem ve bebek İsa'yı alarak Mısır'a kaçar. Eser tam olarak, Meryem ile Yahya'nın Mısır yolunda karşılaşmasını konu almıştır. Resmin merkezindeki genç kadın Meryem'dir. Meryem sağında bulunan Yahya'yı oğlu İsa'ya takdim eder. İsa'nın arkasındaki kişi ise Cebrail'dir. Yahya tapar pozisyonda ellerini İsa'ya uzatırken Meryem sol elini pençe şeklinde İsa'nın kafasının üstünde tutarak onu koruduğunu gösterir.

4. Son Akşam Yemeği4,6 m x 8,8 m ölçülerinde olan eseri Da Vinci, 15. yüzyılda Duke Lodovico Sforza'nın özel isteğiyle yaptı. Eser; Milano'da, Santa Maria delle Grazie'de sergilenmektedir. İsa'nın yakalanmasından bir gün önce havarileriyle yediği son akşamı konu alan resim ekstra olarak Aşai Rabbani Ayini'nin doğuşunu temsil etmiştir. Aşai Rabbani Ayini için ekmek ve şarap ayini de denebilir.

5. Mona Lisa 77 cm x 53 cm boyutlarında olan eser, Da Vinci'nin belki de herkes tarafından bilinen en meşhur eseri. Resimdeki yüzün bile tam olarak kime ait olduğu bilinmemektedir. Fakat en kabul gören görüş portrenin Lisa Gherardini'ye ait olduğudur. Louvre Müzesi'nde sergilenen eser ilk başlarda sıradan bir eserdi. 1911 yılında çalınmasıyla, şüpheli olarak Picasso'nun gözaltına alınması eser tüm dünya tarafından bilinir hale gelmiştir. Mona Lisa hakkında daha detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

 

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!