Okunma Sayısı: 23
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Nefes Kesici Bir Aksiyon Bombası: John Wick: Chapter 3 - Parabellum


Nefes Kesici Bir Aksiyon Bombası: John Wick: Chapter 3 - Parabellum

Keanu Reeves'in başrolünde yer aldığı popüler aksiyon filmi serisi John Wick'in üçüncü halkası vizyonda yerini aldı.

Keanu Reeves'in başrolünde yer aldığı popüler aksiyon filmi serisi John Wick'in üçüncü halkası vizyonda yerini aldı. Yeni filmde serinin kemik kadrosuna Halle BerryAnjelica HustonMark Dacascos ve Asia Kate Dillon gibi isimler de eklenmiş.

John Wick, hiç şüphesiz 2010'lar sinemasının en büyük aksiyon serisine dönüştü. Mütevazı bir tanıtım ve makul beklentilerle vizyona giren ilk filmin beklenmeyen bir başarı yakalaması herkesi şaşırtmıştı. Buna en çok şaşıranlardan birinin de Keanu Reeves olduğunu tahmin etmek zor değil. Yer aldığı kaliteli yapımlarla 90'lar sinemasının simge aktörlerinden biri olan Reeves, Matrix üçlemesiyle kariyerinde zirve noktasını görmüştü. Daha sonra bu başarıyı gösteremeyen oyuncu, eskisi gibi Hollywood'un iddialı projelerinde yer almamaya başlamıştı. Bu dönemde birkaç istisna hariç nitelikli bir yapımda yer almamıştı. Bu yüzden John Wick'in olağanüstü başarısı, kariyeri çöken oyuncu için de bir can simidine dönüştü.Tekrar filme dönmek gerekirse, öncelikle konuyu kısaca özetleyeyim: Hikâye tam olarak ikinci filmin bittiği noktadan başlıyor. Birlik üyesi olan Santino D'Antonio'yu ateşkes alanı olan New York Continental otelinde öldürdüğü için örgütten çıkarılan John Wick'in başına 14 milyon dolarlık ödül konulmuştur. Otelin sahibi olan eski dostu Winston'un inisiyatifi sayesinde, ek bir saat kazanan John'un doludizgin bol dövüşlü macerası başlar. Ona bu yolda eski arkadaşları Sofia ve yönetmen de yardım edecektir.

Filmin serideki senaryosu en zayıf olan halka olduğunu belirtmek lazım. Öncüllerinin de çok derinlikli ve parlak senaryolarda seriyi en üst noktaya taşıyan bu filmde, artık senaryodan bahsedilemeyecek noktaya geldiğimizi söyleyebilirim. İkinci filmin finalinde tam anlamıyla 'açık hedef' olarak sahip olmadığı herkesin malumu. Fakat aksiyon, koreografi ve mizah gibi konu haline gelen Wick'in başı her zamankinden daha çok belada. Bu durum da filmdeki yoğun aksiyon ve dövüş sahnelerinin dozunu daha da artırmış. Bu durum, türün sevenlerinin yapımı da çok sevmelerine yol açarken non stop aksiyon izlemeyen ve asgari miktarda da olsa filmde senaryo olmalı diyen seyircileri itebilir.Bu devamlı aksiyon durumu, Keanu Reeves'in bol bol poz kestiği, bilinçli şekilde karikatürize performansıyla da birleşince tadına doyum olmuyor. Kütüphanede kitapla düşmanın çenesini kırma sahnesiyle başlayan film, aynı yaratıcı dövüş teknikleri ve yüksek tempoyla devam ediyor. Wick'in eski arkadaşlarından yardım aldığı sahnelerde ise ritim yavaşlıyor ve kendimizi Fas'ta, bir çölde ya da Rus bale okulunda buluyoruz. Kaliteli sanat yönetiminin de katkısıyla oldukça şık olan bu mekanlarda büyüleniyoruz ve dövüş maratonuna kısa bir ara veriyoruz.

Seri her zaman estetik ve içerik anlamında bilgisayar oyunlarına benzetilmiştir. Üçüncü filmde seyrelen senaryoyla bu benzeme durumu doruk noktaya ulaşmış. İkinci bölümde de olduğu gibi yükselen prodüksiyon kalitesinin yardımıyla kullanılan farklı mekânlar, ülkeler, renkli iç mekân tasarımlarıyla adeta bölüm bölüm ilerleyen çok zevkli bir oyunun içinde buluyoruz kendimizi.Serinin önceki filmlerini de yöneten dublör ve koreograf kökenli Chad Stahelski yarattığı bu gösterişli John Wick evrenini yapılan eklemelerle büyütmüş. Keanu Reeves de kendisine ikinci bir şans sunan karakterinin kıymetini bilerek küllerinden yeniden doğan bir aksiyon yıldızı olarak akranı Tom Cruise'a selam çakmış.

John Wick: Chapter 3 - Parabellum, türün ve serinin hayranlarını tam anlamıyla tatmin edebilecek görsel zenginliğiyle şaşırtan mizahi bir aksiyon bombası.
Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!