Okunma Sayısı: 89
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Efsane Dizi Friends'in Unutamadığımız 10 Bölümü


Efsane Dizi Friends'in Unutamadığımız 10 Bölümü

Bazı diziler ve filmler üstünden ne kadar zaman geçerse geçsin kendini hiç unutturamıyor ve geçen tüm zamana rağmen yerini ve sevgisini kalbimizde hep taptaze tutmayı başarabiliyor.

Bazı diziler ve filmler üstünden ne kadar zaman geçerse geçsin kendini hiç unutturamıyor ve geçen tüm zamana rağmen yerini ve sevgisini kalbimizde hep taptaze tutmayı başarabiliyor. Bu sevgi genelde yıllar boyu devam edip hep dönüp dolaşıp aynı şeyleri izlememize sebebiyet veriyor. Bu diziler genellikle kolay izlenebilirliği ve devam zorunluluğu olmamasından ötürü sitcom türünden tercih ediliyor. Sitcom türü ise yıllar boyunca özellikle tek bir isimle anılıyor; Friends.

Friends, yayın hayatına her ne kadar 1994 yılında girip dolu dolu 10 sezon geçirdikten sonra 2004 yılında ekranlara ve izleyicilerine veda etse de sevenleri onu hiçbir zaman unutmayı başaramadı. Zaten efsane olarak anılan bir yapımın unutulması ve tarihin tozlu yaprakları arasına karışması nasıl beklenebilir ki? Dizinin özellikle bir özelliği var ki belkide onu bırakamamızın en büyük sebeplerinden biri. Şüphesiz ki bu sebep dizinin süresi. Hemen hemen her sitcom gibi sadece 20 dakika olan dizi, aslında gayet sıradan ve güncel bir konuya sahipti ama biz tüm bu sıradanlığa rağmen ona hep kalbimizin baş köşesini ayırdık. Dizi, New York'ta yaşayan üçü kadın, üçü erkek 6 kişinin hayatına odaklanarak bu 6 kişinin dostluğuna, aşklarına, ayrılıklarına ve kavgalarına bizi de şahit ederek dolu dolu 10 sezon geçirdi. Bu 10 sezonda ne maceralar yaşadık ama! Belki de bu kadar sevilmesinin sebebi bu kadar basit ve sıradan bir hayatı yansıtması oldu. Günlük hayatın koşturmasından sıkılanlara, bilim kurgu veya fantastik türle artık yetinemeyenlere belki de bu yüzden bir sığınak olmayı başardı.Bu sığınakta kimi zaman o karakterle birlikte üzüldük, kimi zaman o karakterlerle birlikte güldük. Friends, sadece bir dizi olmaktan çıkarak ve adının hakkını vererek sahiden bizim de bir arkadaşımız haline geldi. Bu yeni arkadaşımız yayınlandığı dönem boyunca sayısız başarıya da sahip oldu üstelik. Aldığı ödülleri ve övgüleri saymakla bitiremeyiz ama en azından bir tanesinden bahsedebiliriz. Sonlar her zaman en etkileyici olandır, Friends'in aramızdan ayrıldığı final günü ise bu sonlar arasına damga vurdu. Dizi, final bölümüyle 52.5 milyon insana ulaştı ve 2000'li yılların en çok izlenen dizi bölümü olarak bize veda etti. Yayınlanan her bölümü olay oldu, karakterlerin tüm replikleri ezberlendi ve dizi 90'lı yılların ikonu haline geldi. Dünyada ve insanlarda bu kadar etki yaratan bu fenomen diziyi unutmak ise neredeyse imkansız bir hal aldı. Gerçi unutmak isteyen kim? Yine, yeniden hep hatırlamak ve her bölümü tekrar tekrar izlemek adeta bir gelenek haline geldi. Ama kimi zaman bölümlerin arasından seçmek çok zor ve karmaşık bir hal almaya başladı. İşte şimdi bu sorunun çözümünü bulma vakti. Her bölümün ve sezonun ağzımızda tadı, kalbimizde başka yeri olsa da özellikle bunların arasında unutamadığımız bazı bölümler vardır. Bizde sizler için işte bu bölümleri derledik. İşte her ne olursa olsun izlemekten vazgeçemeyeceğimiz, gülmekten kendimizi alamayacağımız o ezberlediğimiz 10 Friends bölümü. Keyifli Okumalar.

1. The One Where It All Began  (1. Sezon 1. Bölüm)

Her şeyin başladığı bu ilk bölüm, Friends an itibariyle hayatımıza girmeyi başarmıştır. Daha ilk bölümden hayran kitlesini oluşturmuş, ileri ki yıllardaki yerinin temellerini şimdiden atmıştır. Bu bölümde Rachel karakteri diş hekimi nişanlısını düğün günü terk eder ve şans eseri lise arkadaşı Monica ile karşılaşır. Ve tüm hikaye işte böyle başlamış olur.

2. The One Where Ross Finds Out (2. Sezon 7. Bölüm)

Artık diziye iyiden iyiye alıştığımız ve bağlandığımız 2. sezona geçtik bile. Ross özellikle lise yıllarında Rachel'a sonsuz bir karşılıksız aşkla bağlanmıştır. Aradan yıllar geçmiş, Ross evlenip boşanmış ve Rachel ile yolları yeniden birleşerek aynı arkadaş grubunda denk gelmişlerdir ve Ross için eski defterler açılmıştır. Ama Rachel duygularını biraz geç keşfetmiş ve Ross'a duygularını anlattığı bir sesli mesaj bırakarak ortalığı karıştırmıştır. İşte Ross ve Rachel aşkının temelli tam olarak bu bölümde atılmıştır.

3. The One With The Football (3. Sezon 9. Bölüm)

3. sezon hem biz hem de karakterler birbirlerine iyice alışmış ve hikaye tam olarak oturmuştur. Aynı zamanda hem çok iyi anlaşan hem de yer yer birbirleriyle uğraşan grup, bu sefer bir futbol maçında birbirine meydan okumaya karar vermiştir. Rachel'ın toptan çok ama çok uzaklara gittiği, Chandler ve Joey'nin kız kavgasına tutuştuğu, Ross ve Monica'nın klasik kardeş atışmalarının yer verildiği ve Phoebe'nin ise her zamanki Phoebe olarak karşımıza çıktığı, gülmekten sonunun nasıl geldiğini anlayamadığımız bir bölüm olarak listemizde yerini almıştır.

4. The One With All the Wedding Dresses (4. Sezon 20. Bölüm)

4. sezon unutulmaz birçok bölümle doluyken aradan seçmek oldukça zor ve yıpratıcı. Ama tüm kadın karakterlerimizin gelinlik giyerek evde dolaştığı bu bölümü unutmak ve o anları hafızamızdan silebilmek ne mümkün.

5. The One Where Everybody Finds Out (5. Sezon 14. Bölüm)

Sadece sezonun değil aynı zamanda dizininde en sevilen ve gülünen bölümü olarak tarihe geçen bölüm, 5. sezonun ortasından bize merhaba diyor. Herkesin hayran kaldığı bu bölümde Chandler ve Monica aşkı su yüzüne çıkıyor. Hem de ne çıkmak! Aynı arkadaş grubun iki yakın arkadaş olarak başladıkları ilişkiye aşkla devam eden o ikonik Mondler aşkı 4. sezonun sonunda başlamıştır. Ancak karakterler bu konudan hiç kimseye bahsetmemiş ve bunu bir sır olarak saklamıştır. Her karakterin bu hikayeyi öğrenmesinin bambaşka başka bir hikayesi vardır ancak herkesin her şeyi öğrendiği bu bölüm aralarında en özel yere sahip olandır.

6. The One With Unagi (6. Sezon 9. Bölüm)

Listemizde bu bölüme yer vermeseydik eksik kalırdı. Savunma sanatı kimileri için oldukça önemlidir, Ross için ise daha da önemlidir. Rachel ve Phoebe'nin kendini koruma dersleri aldığını öğrenen Ross bizimkileri rahat bırakmaz ve ani ataklara karşı onları eğitmeye yani korkutmaya başlar. Ancak Rachel ve Phoebe bu korkutmaların altına asla kalmaz.

7.The One Where They All Turn Thirty (7. Sezon 14. Bölüm)

Diziye 20'li yaşlarında başlayan karakterler sezonlar ve bölümler ilerledikçe yaş almaya başlamıştır. Hemen hepsi buna farklı yaklaşmıştır. Phoebe hayatında daha önce denemediği bir şeyi denemiş, Joey yaşlandığı için hayıflanmış ve Monica ise sarhoş olmuştur. Sırada sadece Rachel kalmıştır. Artık 30 olma sırası ona geçmiştir. Artık 20'li yaşlarındaki o umarsız kız olmadığını düşünen Rachel, 5 yıllık kalkınma planını hazırlamaya başlamıştır.

8. The One With The Rumor (8. Sezon 9. Bölüm)

Gözlerimize bayram ettiren, Brad Pitt'in konuk olduğu şükran günü yemeği bölümü de klasikler arasında kendine yer bulmuştur. Rachel okulun popüler ve acımasız kızı olarak zamanında Will'in kalbi de dahil çok kalpler kırmıştır. Yıllar sonra bir şükran günü yemeğinde tekrar bir araya gelen ikili, eteklerindeki taşları ortaya döker.

9. The One With The Lotery (9. Sezon 18. Bölüm)

Hangimiz kolay yoldan para sahibi olmak istemedik ki? 6 kafadar da bu hayale kapılmış ve piyango oynamıştır. Paranın arkadaşlıklarına zara vereceklerini düşündükleri anda ise işler değişmiştir.

10. The One Where Joey Speaks French ( 10. Sezon 13. Bölüm)

Sezonu ve listemizi Joey karakteri olmadan bitiremezdik. Hemen hemen herkesin favori karakterlerinden biri olan Joey, bu bölümde yine klasik bir Joey'lik yaparak 10. sezonun en renkli bölümlerinden birine imza atıyor. Bir rol seçmesine katılan Joey, beyaz minik bir yalan söyler. Fransızca konuşabildiğini söyleyen Joey, yardım için Phoebe'ye başvurur ancak sonunda onuda delirterek kendinden bıktırır. Joey'nin Fransızca konuştuğu daha doğrusu konuşamadığı bu bölüm ve sahne yine en ikonik anlardan biri olarak dizi tarihine damga vurmuştur.

 

Kaynak 1

 
Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!